Najszybsze sanie świata. USA pokazały zdjęcia z testów

USA pokazały zdjęcia z testów sań rakietowych
USA pokazały zdjęcia z testów sań rakietowych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | USAF
Adam Gaafar

08.06.2022 15:02, aktual.: 27.06.2022 08:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

846. Eskadra Testowa Sił Powietrznych USA w bazie Holloman Air Force w Nowym Meksyku z powodzeniem przechwyciła sanie rakietowe wielokrotnego użytku po osiągnięciu przez nie prędkości Mach 5,8 (ponad 7100 km/h). Nigdy wcześniej nie udało się odzyskać tej maszyny po rozwinięciu przez nią prędkości hipersonicznej.

Sanie rakietowe to specjalna platforma testowa poruszająca się na szynach, którą napędzają rakiety. Stany Zjednoczone używają jej do badań związanych z rozwojem broni hipersonicznej. Najnowszy wynik sań jest o tyle istotny, że wcześniej udawało je się przechwycić zazwyczaj przy prędkości ok. Mach 3.

Najszybsze sanie świata

Jak czytamy na łamach serwisu The War Zone, test został przeprowadzony na 10-kilometrowym torze pod koniec marca br. Kierownik zespołu Daniel Lopez podkreślił, że ostatnie osiągnięcie "stawia poprzeczkę znacznie wyżej". Należy podkreślić, że nie jest to najwyższa prędkość osiągnięta przez sanie rakietowe – pod koniec 2019 r. pojawiła się informacja, że obiekt rozpędził się na torze do Mach 8,6, czyli ponad 10,5 tys. km/h. Wówczas nie udało się jednak przechwycić platformy.

  • Zdjęcie z testu sań rakietowych
  • Zdjęcie z testu sań rakietowych
[1/2] Zdjęcie z testu sań rakietowychŹródło zdjęć: © Materiały prasowe | USAF

Istniejący od 1949 r. tor testowy Holloman High Speed Test Track (HHSTT) jest jedyną konstrukcją, która pozwala przechwycić sanie poruszające się z prędkością hipersoniczną (powyżej Mach 5) poprzez szybkie hamowanie. Od czasu powstania HHSTT przeprowadzono na nim kilkanaście tysięcy różnorodnych testów.

Możliwość odzyskania sań poruszających się z prędkością hipersoniczną pozwala zebrać krytyczne dane, co jest szczególnie ważne przy badaniach broni naddźwiękowej. Celem testów jest m.in. ustalenie, jakie materiały są w stanie wytrzymać wysoką temperaturę i naprężenia, wynikające z ciągłego ruchu przy prędkościach Mach 5 i wyższych.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)