Najpotężniejszy rezonans magnetyczny na świecie. Obrazy mózgu jak nigdy wcześniej
Najpotężniejszy na świecie skaner MRI rozpoczął pracę. Francuskie urządzenie do rezonansu magnetycznego wykonało pierwsze skany ludzkiego mózgu, zaprezentowane przez Francuską Komisję Energii Atomowej i Energii Alternatywnych (CEA).
Nowe urządzenie, zbudowane w ramach projektu Iseult po niemal 20 lat starań, oferuje 10-krotnie większą precyzję niż rezonanse magnetyczne stosowane powszechnie w szpitalach. Maszyna waży 132 tony i ma 5 metrów długości i 5 metrów szerokości.
Do budowy skanera użyto aż 182 km kabli, a rolę chłodziwa dla użytego w skanerze magnesu pełni 7,5 tys. litrów ciekłego helu. Skaner generuje pole magnetyczne o natężeniu 11,4 tesli i pozwala w krótkim czasie uzyskać obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości.
Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie skanu mózgu o rozdzielczości 0,2 mm i grubości warstwy 1 mm w czasie krótszym niż cztery minuty. Podobna szczegółowość skanu wykonanego przez zwykłą maszynę do rezonansu wymagałaby wielu godzin pracy urządzenia.
Francuski skaner MRI rozpoczął pracę już w 2021 roku, ale początkowo były to jedynie testy, w których jako obiektu badań używano dyni. Zgoda na badanie ludzi została wydana dopiero niedawno – pierwszych 20 skanowanych osób było ochotnikami, którzy zgłosili się do przetestowania pracy sprzętu.
Zdaniem badaczy, wysoka rozdzielczość skanów mózgu otwiera przed nauką nowe możliwości. Nadzieje związane ze sprzętem dotyczą zwłaszcza dalszego badania chorób o podłożu neurologicznym, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, a także za schorzeniami psychicznymi, jak depresja czy schizofrenia.
Urządzenie pozwoli również na nowe badania nad strukturą mózgu i zapewni wiedzę dotyczącą aktywności jego różnych obszarów podczas wykonywania różnych zadań, jak czytanie książki czy wykonywanie w pamięci różnych obliczeń.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski