Elon Musk przyznaje: "Neuralink rozwiąże problem autyzmu i schizofrenii"

Elon Musk przyznaje: "Neuralink rozwiąże problem autyzmu i schizofrenii"15.11.2019 13:18
Elon Musk przyznaje: "Neuralink rozwiąże problem autyzmu i schizofrenii"
Źródło zdjęć: © East News | AFP/EAST NEWS

Neuralink to firma Elon Muska, która zajmuje się technologią neuronową oraz sztuczną inteligencją. Podczas ostatniego wystąpienia miliarder przyznał, że projekty Neuralink mają dużą szansę, by rozwiązać problem autyzmu czy schizofrenii.

W opublikowanym we wtorek najnowszym podcaście "Sztuczna inteligencja" z Lexem Fridmanem dyrektor generalny Tesli i SpaceX został zapytany o najbardziej ekscytujące efekty, jakich można spodziewać się po Neuralink. Przypominamy, że ta firma Elona Muska ma na celu stworzenie układu z włączaną sztuczną inteligencją, który mógłby być wszczepiany do ludzkiego mózgu.

Elon Musk przyznał, że wszczep mógłby monitorować aktywność mózgu i potencjalnie ją stymulować: - Myślę, że na początku Neuralink rozwiąże problem wielu chorób związanych z mózgiem - powiedział Musk. - Może to być wszystko, na przykład autyzm, schizofrenia czy utrata pamięci.

Trudno jednoznacznie interpretować słowa miliardera i nie wiadomo, jak Musk planuje "rozwiązać problem" autyzmu, który nie jest chorobą, a zaburzeniem rozwojowym. Tak więc nie można go wyleczyć. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia opisuje schizofrenię jako "poważne zaburzenie psychiczne".

Zobacz też: Amnesty International apeluje do ONZ. To już nie tylko fantastyka naukowa, a realne zagrożenie

Jednak Musk przyznał również, że Neuralink ma być rozwiązaniem w przypadku leczenia schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Podczas podcastu przyznał, że chip, nad którym pracują będzie można użyć w przypadku osób z krytycznym uszkodzeniem mózgu czy rdzenia kręgowego.

Neuralink został założony w 2016 roku, a w lipcu tego roku opublikował projekt chipa mózgowego. Elon Musk przyznał również, że są już prowadzone pierwsze testy - na razie na małpach. Mimo że Neuralik ma pomóc w zwalczaniu chorób czy zaburzeń, to jego głównym celem jest połączenie ludzkiej świadomości z SI.

- Neuralink ma na celu zaradzenie ryzyku egzystencjalnemu związanemu z superinteligencją cyfrową - powiedział Musk. - Nie będziemy w stanie być mądrzejsi niż superkomputery, więc jeśli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)