Najpotężniejsza burza w historii. Ponad 1,3 miliarda woltów

Naukowcy z Indii przeprowadzili analizę danych zebranych przez teleskop GRAPES-3. Odkryli wówczas najsilniejszą w historii burzę, o mocy pola elektrycznego 10 razy większej, od poprzedniego rekordu.

Najpotężniejsza burza w historii. Ponad 1,3 miliarda woltów
Źródło zdjęć: © NASA/ISS 16

18.03.2019 | aktual.: 18.03.2019 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Teleskop GRAPES-3 to zestaw urządzeń służących między innymi do wykrywania mionów. To cząstki elementarne podobne do elektronów, ale cięższe. Teleskop wykrywa wysoko-energetyczne cząstki takie jak promieniowanie kosmiczne. Jest w stanie wykrywać nawet 2,5 miliona mionów na minutę.

Liczba mionów dramatycznie wzrasta podczas burz. Z tego względu naukowcy postanowili dołączyć do GRAPES-3 urządzenie do monitorowania pól elektrycznych. Wówczas obserwując fluktuację mionów, naukowcy znaleźli sposób na obliczenie napięcia burzy. Swoje metody opisali w serwisie naukowym Physical Review Letters.

Pośród przebadanych w ten sposób burz, jedna okazała się być wysoce interesująca. I potężna. Według ustaleń naukowców, burza 1 grudnia 2014 roku wyemitowała pole elektryczne o napięciu aż 1,3 miliarda woltów. To aż 10 razy więcej, niż poprzedni rekord. Dla porównania, napięcie w szynach metra to około 1000 woltów.

Podczas tak silnych burz może dochodzić do bardzo rzadkich zjawisk elektromagnetycznych. Napięcie jest tak wysokie, że może dochodzić to tak zwanych "ziemskich rozbłysków gamma". W 2015 roku podczas takiej burzynaukowcy zaobserwowali wytworzenie się antymaterii w sercu cyklonu.

Źródło: Gizmodo

Komentarze (0)