Trwa ładowanie...
d17s21u

Na Ziemi wytworzyła się antymateria. Nie było to dzieło człowieka

Huragan Patricia uderzył w zachodnie wybrzeże Meksyku w październiku 2015 roku. Był to najsilniejszy huragan w historii pomiarów, który spowodował ogromne zniszczenia. Podczas tego kataklizmu doszło też do czegoś niezwykłego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy musieli wykorzystać specjalne narzędzie do wykrywania promieniowania gamma
Naukowcy musieli wykorzystać specjalne narzędzie do wykrywania promieniowania gamma (UW/CIMSS/William Straka III))
d17s21u

We wnętrzu najbardziej intensywnego cyklonu tropikalnego naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali skierowaną w dół wiązkę pozytonów. Są one cząstkami elementarnymi antymaterii i antycząsteczkami elektronu. Zostały uwolnione z ziemskiego błysku gamma (TGF).

Rozbłyski promieniowania gamma zachodzą około tysiąca razy dziennie, podczas burz z piorunami. Jednak nie są proste do zaobserwowania, trwają zaledwie milisekundy, a uwalniają energię do 20 milionów elektronowoltów. Po raz pierwszy zaobserwowano je w latach 90, za pomocą kosmicznych detektorów promieniowania gamma. Od dawna przewidywano, że rozbłyskom może coś towarzyszyć.

Getty Images
Podziel się
d17s21u

W 2015 roku odważna załoga przeleciała samolotem NOAA Hurricane Hunter przez Huragan Patricia. Dzięki nim, naukowcy mogli bezpośrednio obserwować to potężne zjawisko. Za pomocą urządzenia Airborne Detector for Energetic Lightning Emissions mk II (ADELE) udało się zarejestrować promieniowanie gamma wytwarzane przez poruszające się w dół pozytony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Journal of Geophysical Research: Atmospheres

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d17s21u

d17s21u
d17s21u