Najpopularniejsze głośniki w Polsce

Najpopularniejsze głośniki w Polsce
Źródło zdjęć: © Harman-Kardon

12.11.2009 10:53, aktual.: 12.11.2009 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdecydowana większość polskich użytkowników głośników komputerowych wybiera zestawy z głośnikiem niskotonowym (subwoofer) oraz dwoma kolumnami satelitarnymi - wynika z najnowszych danych Komputronik SA. W październiku br. wśród pięciu najchętniej kupowanych zestawów prym wiodły produkty dwóch marek: Logitech oraz Creative. Średnia cena zestawu przekraczała 300 zł, co należy uznać za wartość zawyżoną przez najbardziej eksluzywny zestaw Harman Kardon Soundstick II. W rzeczywistości przeciętny polski użytkownik jest skłonny przeznaczyć na głośniki nie więcej niż 200 - 250 zł

W październiku br. najchętniej kupowanymi głośnikami komputerowymi były:

  1. Creative GigaWorks T20 II,
  1. Logitech Z-323,
  1. Creative T3130,
  1. Logitech X-530,
  1. Harman Kardon Soundstick II.

Polscy klienci oczekują od zestawów głośnikowych nie tylko dobrego brzmienia (przy czym ważne są czyste i mocne basy). Wyraźnie liczy się również atrakcyjny wygląd, o czym najdobitniej świadczą głośniki, które zamykają październikowe zestawienie Top 5. Komplet Harman Kardon Soundstick II to produkt niecodzienny, o wyjątkowo awangardowym wzornictwie. To nie dziwi, biorąc pod uwagę, że powstał jako wspólne dzieło legendarnych firm: JBL, Infinity i Harman Kardon. Opływowa obudowa z przezroczystego plastiku robi znakomite wrażenie, a cenę 619 zł należy uznać za wyjątkowo przystępną jak na produkt specjalistów tej klasy.

Obraz
© Creative GigaWorks T20 II (fot. Komputronik.pl)

Uwagę zwraca również wzornictwo wicelidera październikowej listy Top 5. Głośniki Logitech Z-323 swoim wyglądem oraz gładką, błyszczącą powierzchnią nawiązują do charakterystycznego kształtu nakrywy fortepianu. O ile komplet Soundstick II należy uznać za typowo futurystyczny, to zestaw Z-323 w udany sposób łączy nowoczesne kształty z klasyką.

W październiku br. klienci salonów Komputronik oraz Komputronik.pl najchętniej kupowali zestawy z subwooferem i dwoma kolumnami. Jedynie czwarty zestaw pod względem popularności (Logitech X-530. mógłby, dzięki subwooferowi i pięciu satelitarnym głośnikom, stanowić podstawę do budowy kina domowego z prawdziwego zdarzenia. Tylko jeden komplet, spośród pięciu najchętniej wybieranych nie był wyposażony w głośnik niskotonowy (Creative GigaWorks T20 II). Warto jeszcze podkreślić, że średnia sumaryczna moc najbardziej popularnych zestawów nie przekraczała 35 W. Należy to uznać za wartość wystarczającą do typowych zastosowań domowych.

Najpopularniejsze głośniki

Najchętniej kupowane głośniki w październiku br. to Creative GigaWorks T2. II, które klienci Komputronik SA mogą nabyć w cenie 249 zł. Zastosowano w nim najwyższej jakości przetworniki tonów średnich i wysokich. O dobrych parametrach decydują między innymi kopułowe membrany z włókna szklanego. Równowagę akustyczną zapewnia również technologia Creative BasXPort, która wzmacnia basy bez oddzielnego głośnika niskotonowego. Dwa wejścia pozwalają podłączyć jednocześnie komputer i odtwarzacz MP3 bez konieczności przełączania kabli. Na przednim panelu prawego głośnika umieszczono pokrętła do sterowania zasilaniem, basami i wysokimi tonami.

Obraz
© Logitech Z-323 (fot. Komputronik.pl)

Drugim pod względem popularności kompletem okazał się zestaw Logitech Z-32. w cenie 199 zł. Zastosowany w nim system 360-stopniowego dźwięku (tzw. akustyki wielokierunkowej) gwarantuje doskonałe przestrzenne brzmienie. Dźwięk rozchodzi się po większym obszarze dzięki wykorzystaniu wielokierunkowych membran. Komplet Logitech Z-323, który dysponuje łączną mocą 30 watów (RMS), korzysta z subwoofera typu down-firing. Podwójny kabel RCA i wtyk 3,5 mm ułatwiają podłączenie do głośników odtwarzacza sieciowego Logitech Squeezebox, konsoli do gier, DVD czy iPoda. Użytkownik może korzystać z wygodnego panelu sterowania do kontroli mocy, głośności i basów. Na uwagę zwraca bardzo elegancki, a przy tym nowoczesny wygląd.

Na trzecim miejscu październikowej listy Top 5 znalazły się głośniki Creative T313. w cenie 189,90 zł, które korzystają z technologii Creative IFP. Poprawia ona kierunkowość i obrazowanie dźwięku, a jednocześnie zachowuje dokładność tonalną. Łatwo dostępna przewodowa regulacja głośności oraz regulacja poziomu basów w głośniku niskotonowym umożliwiają spersonalizowane odtwarzanie muzyki. Niskotonowy głośnik z regulowanym poziomem basów zawiera dużą tubę o lejkowatym kształcie pozwalającą uzyskać czyste dźwięki. Z kolei przewodowy pilot z regulatorem głośności umożliwia spersonalizowaną regulację i większą swobodę wyboru miejsca. Ekranowanie magnetyczne pozwala na ustawienie głośników w pobliżu notebooków lub monitorów bez powodowania zakłóceń obrazu.

Obraz
© Creative T3130 (fot. Komputronik.pl)

Za szczególnie atrakcyjną pozycję należy też uznać zestaw Logitech X-530. który kosztuje 279 zł. Pięć głośników oraz subwoofer pozwalają wykorzystać komplet do budowy kina domowego. Podwójne membrany oparte na technologii FDD2U eliminują wszystkie efekty echa generowane w konwencjonalnych konstrukcjach. Działający w czasie rzeczywistym, dynamiczny korektor dźwięku subwoofera pogłębia brzmienie basów, eliminując jednocześnie wszelkie zniekształcenia. System głośników X-530 wyposażony jest w wygodnie rozmieszczone regulatory poziomu basów i głośności. Złącze do słuchawek pozwala odciąć się od wszystkiego, co nie jest muzyką. Głośniki satelitarne można zawiesić na ścianie.

Obraz
© Logitech X-530 (fot. Komputronik.pl)

Najwięcej emocji budzi futurystyczny komplet Harman Kardon Soundstick II w atrakcyjnej cenie 61. zł, którego głośniki mają obudowy z przezroczystego plastiku. Doskonale komponują się zwłaszcza z komputerami marki Apple lub nowoczesnymi notebookami. Łączna moc zestawu RMS wynosi 40 W. Ekranowanie magnetyczne pozwala na ustawienie głośników w pobliżu notebooków lub monitorów bez powodowania zakłóceń obrazu. Zestaw powstał z myślą o miłośnikach czystych i mocnych brzmień, którzy traktują innowacyjne technologie jako element wystroju wnętrz.

Obraz
© Harman Kardon Soundstick II (fot. Komputronik.pl)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (75)
Zobacz także