Najnowszy ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast. Polska dominuje
Według najnowszego raportu WHO, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Pogorszyliśmy wynik z 2016 roku, w którym 33 polskie miasta załapały się do rankingu. Ale nie mamy już miejsca "lidera".
Najpełniejszy na świecie ranking dotyczący zanieczyszczenia powietrza został własnie zaktualizowany. Niestety nie ma dobrych wiadomości dla Polski. Przedstawia obraz globalnego kryzysu zdrowotnego, który w Europie dominujemy razem z Bułgarami.
Opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) statystyki dotyczą 4300 miast na świecie. Ujawniają dane o rocznym średnim poziomie pyłu zawieszonego, który truje nas, doprowadzając do takich chorób jak astma, rak płuc czy choroby serca. Dziewięć z dziesięciu osób na całym świecie oddycha zatrutym powietrzem.
Mamy poważny problem z zanieczyszczeniem powietrza. 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce. Pozostałe w Bułgarii. Jednak w rezultacie to Bułgaria ma największy odsetek miast przekraczających normy jakości powietrza ustalone do 2020 roku, to aż 83 proc. W Polsce to ponad 72 proc. miast.
Najczystszym miastem w Europie jest Muonio. Leży na północy Finlandii, a średni poziom PM2,5 nie przekracza tam 2ug/m3. Żaden kraj w UE nie spełnia wytycznych WHO, najbliżej są Finlandia, Estonia i Szwecja.
Miejskie powietrze jest niebezpieczne prawie wszędzie, nie ma miejsc na świecie czystych od smogu. Aktualnie liderem światowego zanieczyszczenia są Indie. Spośród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast, aż 15 znajduje się w Indiach. Poziomy smogu są tam przerażająco wysokie.
Symbolem smogu na świecie był Pekin. Pokazał też, że stan powietrza można znacznie poprawić. Aktualnie miasto nie jest już nawet w top 100. W 2013 roku Pekin był jeszcze 40 na świecie, a cztery lata temu już na 187. Do teraz, poziomy zanieczyszczenia w chińskich miastach spadły średnio o 30 proc.
Źródło: Unearthed / WHO