Najnowszy brytyjski lotniskowiec za 3 mld funtów wciąż używa…Windowsa XP

Najnowszy brytyjski lotniskowiec za 3 mld funtów wciąż używa…Windowsa XP
Źródło zdjęć: © courtesy of the Aircraft Carrier Alliance

28.06.2017 12:48, aktual.: 30.06.2017 11:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth został oddany do użytku w poniedziałek. Wielu doświadczonych wojskowych stwierdziło nawet, że "jest to początek nowej ery dla brytyjskiej marynarki". Można by pomyśleć, że tak zaawansowany i hucznie chwalony okręt będzie wyposażony w najnowsze dostępne oprogramowanie. Rzeczywistość jest jednak inna.

Ten kosztujący 3 miliardy funtów i mierzący ponad 280 metrów okręt opuścił stocznie Rosyth Dockyard w Szkocji, aby rozpocząć swoje pierwsze testy na otwartym morzu. Jednak pomimo ogromnego kosztu i wielokrotnych opóźnień w pracach, reporterzy zaproszeni na pokład zauważyli coś niepokojącego. Niektóre z komputerów pokładowych wyświetlały logo archaicznego systemu Windows XP, który miał swoją premierę w 2001 roku.

Obraz
© courtesy of the Aircraft Carrier Alliance

Anonimowe źródło doniosło dziennikowi "The Times", że wykorzystany został Windows XP, ponieważ dział IT odpowiedzialny za statek składał zamówienie w roku 2004. Wtedy ten system operacyjny był w powszechnym użyciu, jednak teraz jest już żałośnie przestarzały.

Według oficjalnych informacji, HMS Queen Elizabeth - oraz jej siostrzany okręt HMS Prince of Wales - mają działać pod kontrolą Windowsa XP aż do roku 2026, w którym to systemy obydwu okrętów zostaną zmodernizowane.

Nie tylko najnowszy brytyjski lotniskowiec korzysta z przestarzałego systemu. Jak niedawno ujawniono, z niewspieranego już przez Microsoft systemu korzysta również Pentagon. W użyciu Ministerstwa Obrony USA wciąż jest sprzęt, z którego korzystaliśmy wiele lat temu.

Dziś stary system możemy spotkać np. na urządzeniach służbowych w urzędach czy szkołach. W brytyjskiej służbie zdrowia Windowsa XP można znaleźć w 9 na 10 działających maszyn.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (223)