Najnowocześniejsza broń na świecie - Polski moździerz RAK

Najnowocześniejsza broń na świecie - Polski moździerz RAK

Najnowocześniejsza broń na świecie - Polski moździerz RAK
Źródło zdjęć: © PAP / Tytus Żmijewski
10.04.2015 13:22, aktualizacja: 11.04.2015 02:23

Samobieżny system RAK to nowoczesne działo wyposażone w automatycznie ładowany moździerz kalibru 120 mm. Całość jest zamontowana na podwoziu gąsienicowym (SMG 120) i kołowym (SMK 120). Produkt Huty Stalowa Wola uznawany jest za najnowocześniejszy i najlepszy tego typu sprzęt na świecie. Potrafi otworzyć ogień w zaledwie 2 minut od informacji o celu, jest w stanie oddawać 10 strzałów na minutę i zmienić pozycję w zaledwie 15 sekund.

Twórcy Raka zapewniają, że ich produkt jest bezkonkurencyjny w skali światowej, nie posiadając praktycznie żadnego odpowiednika. Siła ogniowa, szybkość i niemalże pełna automatyzacja, stawiają polski produkt w pierwszej lidzelidze nowoczesnego uzbrojenia wojskowego.

Prace nad konstrukcją rozpoczęto w roku 2006. Zakładano, że moździerz ma otrzymać dwa rodzaje opancerzonego podwozia – kołowe, oraz gąsienicowe do poruszania się w trudnym terenie. Na podwozie kołowe wybrano znanego dobrze Rosomaka, natomiast podwozie gąsienicowe opracowano od podstaw. Głównym elementem systemu RAK jest całkowicie autonomiczny moździerz kalibru 120 mm. Dzięki wyposażeniu go w elektroniczne systemy sterowania i celowania, moździerz może trafiać w cele oddalone o nawet 12 km. Odpowiadają za to takie elementy jak komputer balistyczny, system celowniczy CM120 z celownikiem ZIG-T-2 (z dalmierzem laserowym i kamerą termowizyjną ), a także układ automatycznego naprowadzania działa na cel. Wewnątrz pojazdu zamontowano również hybrydowy system nawigacyjny (z odbiornikiem GPS oraz hodometrem) i zaawansowany system łączności. System jest na tyle doskonały, że umożliwia zdalne prowadzenie ognia wykorzystując namiary celu wysłane przez zwiadowcze drony np. FlyEye produkowanego przez polską firmę WB
Electronics. Co więcej, konstruktorzy tak zaprojektowali Raka, aby mógł stać się bezzałogowym środkiem bojowym. Zamontowane komputery pokładowe pozwalają na całkowicie zdalne prowadzenie ognia poprzez komendy wydawane z bojowych wozów dowodzenia lub innych miejsc. Dodatkowo, dowódca pojazdu dysponuje systemami, które umożliwiają mu obserwację pola walki w zakresie 360 stopni zarówno w dzień, jak i w nocy wykorzystując choćby kamerę termowizyjną.

Obraz
© (fot. PAP / Tytus Żmijewski)

Ważnym elementem systemu RAK jest możliwość sterowania całą baterią moździerzy (8 wozów) za pośrednictwem specjalistycznych wozów rozpoznania. Tego typu wozy dysponują radarem pola walki, dalmierzem laserowym i kamerą termowizyjną zamontowanymi na wysuwanym maszcie. Pozwala to na ostrzeliwanie celów przez Raki z ukrycia. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu wszystkich składowych systemu RAK w zintegrowany system łączności, dowodzenia i kierowania ogniem C4. (Command, Control, Communication, Computing And Intelligence). Jest on oparty jest na unowocześnionym systemie dowodzenia Topaz polskiej produkcji.

W wieży ogniowej dostępne jest 2. pocisków, które ładowane są całkowicie automatycznie. Pozostałe 40 sztuk przewożonych jest w kadłubie. Po oddaniu strzału Rakowi potrzeba zaledwie 15 sekund aby zmienić swoją pozycję, dzięki czemu znacząco maleją szanse namierzenia przez przeciwnika. Gdyby do tego jednak doszło, samobieżny moździerz wyposażony jest w system wykrywania opromieniowania wiązką lasera SSP-1 Obra-3 oraz w wyrzutnię granatów dymnych. System ten może wyrzucać granaty w trybie ręcznym, półautomatycznym lub w pełni automatycznym. Dodatkowo, załoga będzie informowana o zagrożeniach wykrytych przez system sygnalizacji skażeń Taifos-B i dysponowała będzie aparaturą do odkażania ZOD-2.

Taka działa system SSP-1 Obra-3:

Uzbrojeniem Raka są pociski kalibru 12. mm. Moździerz może oddawać strzały klasyczną amunicją, ale także pociskami kasetowymi przeznaczonymi do niszczenia pojazdów opancerzonych. Ważną zaletą systemu jest fakt, że samą wieżę smożna przeznaczyć do innych zastosowań. Możliwe jest jej zamontowanie na okrętach, czy fortyfikacjach.

Oprócz Wojska Polskiego systemem SMK-12. RAK zainteresowane są takie państwa jak Niemcy, Francja, Włochy, Litwa i Finlandia.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (487)