Najmądrzejsi ludzie wygadujący największe głupoty. Jak można było aż tak się pomylić?

Najmądrzejsi ludzie wygadujący największe głupoty. Jak można było aż tak się pomylić?

Najmądrzejsi ludzie wygadujący największe głupoty. Jak można było aż tak się pomylić?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
19.01.2012 13:31, aktualizacja: 19.01.2012 15:31

Przewidywanie przyszłości nie jest sztuką łatwą. Właściwie, mamy czasami wrażenie, że sprawdzalność wszelkich przepowiedni wynosi 50 proc. - albo się sprawdzi, albo nie.

Chyba najsłynniejszym nietrafionym cytatem w branży technologii, jest słynne zdanie wypowiedziane rzekomo przez Billa Gatesa:

- _ "640 kB pamięci powinno wystarczyć każdemu" _.

Moglibyśmy się tu rozwodzić, jak to dzisiaj każdy ma w komputerze gigabajty RAM i jak bardzo Bill się mylił. Nie zrobimy tego jednak, gdyż... były prezes Microsoftu zapewne nigdy tego zdania nie wypowiedział. Zawiedzeni? Spokojnie, zapotrzebowania na pamięć Bill Gates nie przewidywał, ale opowieści o przyszłości komputerów nam kiedyś nie skąpił.

- _ "Za dwa lata problem spamu zostanie rozwiązany” _. –. Bill Gates na World Economic Forum w 2004 r.

No cóż, trochę się szef Microsoftu pomylił w swoich szacunkach. Ilość spamu co prawda spadła od 200. roku, ale nadal stanowi on około 90 proc. wszystkich rozsyłanych maili i problem ten, nie wydaje się być nawet bliski rozwiązania.

Przy okazji zdałem sobie sprawę, że jeśli jutro problem spamu zostanie jednak załatwiony, będę musiał własne zdanie dodać do niniejszego zestawienia.

- _ "Przewiduję, że w ciągu najbliższych 5 lat, będzie to najpopularniejsza forma komputera PC w Ameryce” _. - wypowiedź na temat Windows Tablet PC na COMDEX, 200. r.

Tym razem Bill Gates przewidywał sukces komputerów z dotykowym ekranem i możliwością obsługi za pomocą rysika. No cóż, było blisko - tablety popularne są, ale systemu Windows, poza kilkoma wyjątkami, w nich nie uświadczymy. Również rysik zdaje się być narzędziem pominiętym w rozwoju komputerów.

- _ "Wierzę, że OS/2 jest skazany na bycie najważniejszym systemem operacyjnym, a być może nawet najważniejszym programem w dziejach ludzkości" _ - OS/2 Programmer's Guide, 198. r.

Okrzyknąć wybrany produkt mianem najważniejszego w historii to nie przelewki. Tym razem Bill Gates trafił jednak przysłowiową kulą w równie przysłowiowy płot. System OS/2 powstał we współpracy Microsoft i IBM, jednak ten pierwszy szybko się ze współpracy wycofał, a ten drugi 6 lat temu zakończył sprzedaż i produkcję OS/2. Paradoksalnie na tytuł najważniejszego systemu operacyjnego w dziejach ma szansę system Windows, który - jak wiadomo - jest dziełem Billa Gatesa i jego kolegów. Czyżby w 1987 roku szef Microsoftu próbował w podstępny sposób uśpić konkurencję?

Nie tylko Bill Gates nie nadaje się na wróżkę

Wydawać by się mogło, że Bill Gates strzelał wielkie gafy w dziedzinie wróżbiarstwa, jednak byli lepsi od niego i to nie jakieś pierwsze z brzegu nazwiska, ale prawdziwi guru technologii.

- _ "Sądzę, że na świecie jest zapotrzebowanie jeszcze na jakieś 5 komputerów” _ - Thomas Watson, prezes IBM, 194. r.

Szef firmy, która właściwie zbudowała rynek komputerów zabłysnął tą wypowiedzią w czasach, gdy pojedynczy komputer kosztował majątek i zajmował cały pokój. Jednak, nie mógł przewidzieć, że wielki, jak szafa komputer będzie kiedyś mniejszy…

- _ "Amerykanie potrzebują telefonu, ale my nie. Mamy dostatecznie wielu posłańców” _. Sir William Preece, główny inżynier British Post Office, 187. r.

Gdyby Sir Preece do dzisiaj mógł odpowiadać za działanie brytyjskiej poczty, telefon do ciotki w Londynie odbierałby pewnie posłaniec na granicy, przepisywał treść rozmowy na kartkę i zanosił do odbiorcy. Rozmowa na odległość, bez wychodzenia z domu, z możliwością dzwonienia do dowolnej osoby na świecie? Kto by tego potrzebował, gdy możemy wysłać na drugi koniec globu chłopaka z wiadomością.

- _ "Telewizja nie utrzyma się na żadnym rynku dłużej niż przez 6 miesięcy. Ludzie szybko znudzą się patrzeniem w drewniane pudełko przez całą noc" _ - Darryl Zanuck, 20th Century Fox, 194. r.

W jednym pan Zanuck się nie pomylił - drewniane pudełka zastąpiliśmy plastikowymi. Sprawdzalność jego przepowiedni jest dzięki temu na nieco wyższym poziomie niż u poprzedników. Nadal jednak nie pytałbym go, kogo obstawiać w zakładach.

Artykuł zakończymy cytatem, który wydaje się być godnym zwieńczeniem tego typu tekstu, publikowanego w internecie. Słowa zostały wypowiedziane w 199. roku przez założyciela koncernu 3Com i wynalazcę sieci Ethernet. Okres przewidywania jest niewielki, pan Robert Metcalfe był skromny i nie bawił się w wizjonera - przewidział co się stanie zaledwie za rok.

- _ "Przewiduję, że internet zamieni się niedługo w spektakularną supernową i w 1996 roku katastrofalnie się rozpadnie" _.

I co pan na to, panie Nostradamus?

GB/JG/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)