Najmądrzejsi ludzie wygadujący największe głupoty. Jak można było aż tak się pomylić?
Przewidywanie przyszłości nie jest sztuką łatwą. Właściwie, mamy czasami wrażenie, że sprawdzalność wszelkich przepowiedni wynosi 50 proc. - albo się sprawdzi, albo nie.
Chyba najsłynniejszym nietrafionym cytatem w branży technologii, jest słynne zdanie wypowiedziane rzekomo przez Billa Gatesa:
- _ "640 kB pamięci powinno wystarczyć każdemu" _.
Moglibyśmy się tu rozwodzić, jak to dzisiaj każdy ma w komputerze gigabajty RAM i jak bardzo Bill się mylił. Nie zrobimy tego jednak, gdyż... były prezes Microsoftu zapewne nigdy tego zdania nie wypowiedział. Zawiedzeni? Spokojnie, zapotrzebowania na pamięć Bill Gates nie przewidywał, ale opowieści o przyszłości komputerów nam kiedyś nie skąpił.
- _ "Za dwa lata problem spamu zostanie rozwiązany” _. –. Bill Gates na World Economic Forum w 2004 r.
No cóż, trochę się szef Microsoftu pomylił w swoich szacunkach. Ilość spamu co prawda spadła od 200. roku, ale nadal stanowi on około 90 proc. wszystkich rozsyłanych maili i problem ten, nie wydaje się być nawet bliski rozwiązania.
Przy okazji zdałem sobie sprawę, że jeśli jutro problem spamu zostanie jednak załatwiony, będę musiał własne zdanie dodać do niniejszego zestawienia.
- _ "Przewiduję, że w ciągu najbliższych 5 lat, będzie to najpopularniejsza forma komputera PC w Ameryce” _. - wypowiedź na temat Windows Tablet PC na COMDEX, 200. r.
Tym razem Bill Gates przewidywał sukces komputerów z dotykowym ekranem i możliwością obsługi za pomocą rysika. No cóż, było blisko - tablety popularne są, ale systemu Windows, poza kilkoma wyjątkami, w nich nie uświadczymy. Również rysik zdaje się być narzędziem pominiętym w rozwoju komputerów.
- _ "Wierzę, że OS/2 jest skazany na bycie najważniejszym systemem operacyjnym, a być może nawet najważniejszym programem w dziejach ludzkości" _ - OS/2 Programmer's Guide, 198. r.
Okrzyknąć wybrany produkt mianem najważniejszego w historii to nie przelewki. Tym razem Bill Gates trafił jednak przysłowiową kulą w równie przysłowiowy płot. System OS/2 powstał we współpracy Microsoft i IBM, jednak ten pierwszy szybko się ze współpracy wycofał, a ten drugi 6 lat temu zakończył sprzedaż i produkcję OS/2. Paradoksalnie na tytuł najważniejszego systemu operacyjnego w dziejach ma szansę system Windows, który - jak wiadomo - jest dziełem Billa Gatesa i jego kolegów. Czyżby w 1987 roku szef Microsoftu próbował w podstępny sposób uśpić konkurencję?
Nie tylko Bill Gates nie nadaje się na wróżkę
Wydawać by się mogło, że Bill Gates strzelał wielkie gafy w dziedzinie wróżbiarstwa, jednak byli lepsi od niego i to nie jakieś pierwsze z brzegu nazwiska, ale prawdziwi guru technologii.
- _ "Sądzę, że na świecie jest zapotrzebowanie jeszcze na jakieś 5 komputerów” _ - Thomas Watson, prezes IBM, 194. r.
Szef firmy, która właściwie zbudowała rynek komputerów zabłysnął tą wypowiedzią w czasach, gdy pojedynczy komputer kosztował majątek i zajmował cały pokój. Jednak, nie mógł przewidzieć, że wielki, jak szafa komputer będzie kiedyś mniejszy…
- _ "Amerykanie potrzebują telefonu, ale my nie. Mamy dostatecznie wielu posłańców” _. Sir William Preece, główny inżynier British Post Office, 187. r.
Gdyby Sir Preece do dzisiaj mógł odpowiadać za działanie brytyjskiej poczty, telefon do ciotki w Londynie odbierałby pewnie posłaniec na granicy, przepisywał treść rozmowy na kartkę i zanosił do odbiorcy. Rozmowa na odległość, bez wychodzenia z domu, z możliwością dzwonienia do dowolnej osoby na świecie? Kto by tego potrzebował, gdy możemy wysłać na drugi koniec globu chłopaka z wiadomością.
- _ "Telewizja nie utrzyma się na żadnym rynku dłużej niż przez 6 miesięcy. Ludzie szybko znudzą się patrzeniem w drewniane pudełko przez całą noc" _ - Darryl Zanuck, 20th Century Fox, 194. r.
W jednym pan Zanuck się nie pomylił - drewniane pudełka zastąpiliśmy plastikowymi. Sprawdzalność jego przepowiedni jest dzięki temu na nieco wyższym poziomie niż u poprzedników. Nadal jednak nie pytałbym go, kogo obstawiać w zakładach.
Artykuł zakończymy cytatem, który wydaje się być godnym zwieńczeniem tego typu tekstu, publikowanego w internecie. Słowa zostały wypowiedziane w 199. roku przez założyciela koncernu 3Com i wynalazcę sieci Ethernet. Okres przewidywania jest niewielki, pan Robert Metcalfe był skromny i nie bawił się w wizjonera - przewidział co się stanie zaledwie za rok.
- _ "Przewiduję, że internet zamieni się niedługo w spektakularną supernową i w 1996 roku katastrofalnie się rozpadnie" _.
I co pan na to, panie Nostradamus?
Źródło: Scientific American
GB/JG/GB