Najlepsze sposoby na YouTube
Codziennie w YouTube jest publikowanych 80 tysięcy nowych filmów. Wszystkiego nie obejrzysz, choćbyś poświęcił na to całe życie. Ale istnieją programy, witryny, wtyczki a nawet skrypty, dzięki którym korzystanie z tych gigantycznych zasobów może być łatwiejsze. Prezentujemy te najfajniejsze i najciekawsze.
Codziennie w YouTube jest publikowanych 80 tysięcy nowych filmów. Wszystkiego nie obejrzysz, choćbyś poświęcił na to całe życie. Ale istnieją programy, witryny, wtyczki a nawet skrypty, dzięki którym korzystanie z tych gigantycznych zasobów może być łatwiejsze. Prezentujemy te najfajniejsze i najciekawsze.
Filmy w YouTube są chronione prawem autorskim, dlatego nie można ich pobierać. Od tej zasady są oczywiście wyjątki - opcja downloadu znajduje się np. przy niektórych przemówieniach polityków. Jednak teoretycznie ponad 90. klipów da się oglądać wyłącznie za pomocą przeglądarki. Istnieją jednak narzędzia, które ułatwiają obejście tego ograniczenia.
Do pobierania filmów z YouTube możesz wykorzystać odpowiednie witryny internetowe lub programy, które instalujesz na swoim komputerze. Te pierwsze są prostsze i mają mniejszą funkcjonalność. Po prostu podajesz link do żądanego klipu, klikasz odpowiedni przycisk i odczekujesz kilka sekund, aż pojawią się linki do pobrania wersji standardowej, a także (czasami) oryginalnej, w wysokiej rozdzielczości. Na tej zasadzie działa chociażby KissYouTube. Witryna zapisuje pliki w różnych formatach: MPEG, MOV, MP4. 3GP, FLV.
Inne popularne aplikacje sieciowe to KeepVid - http://keepvid.com, obsługujący kilkadziesiąt stron z filmami VideoDownloader - http://javimoya.com/blog/youtube_en.php czy bardzo proste 2conv - http://2conv.com oraz YouTube Leecher - http://tubeleecher.com. Natomiast KeepHD - http://keephd.com pozwala na pobieranie z YouTube filmów o jakości HD.
Wśród programów desktopowych znany jest YouTube Catcher - http://www.youtubecatcher.com, który obsługuje praktycznie wszystkie popularne serwisy wideo. Ma on postać paska narzędziowego dodawanego do przeglądarki. Inny program to Pazera Free Video Downloader - http://www.pazera-software.pl/products/free-video-downloader.
Na szczególną uwagę zasługuje YouTube Downloader HD. Ten znakomity i darmowy produkt oferuje rozbudowane opcje dotyczące jakości zapisywanych na dysk plików. Bez problemu radzi sobie, zgodnie z nazwą, z pobieraniem materiałów HD i zachowuje ich oryginalną rozdzielczość.
Osoby o jeszcze większych wymaganiach powinny zainteresować się opensource'ową aplikacją xVideoServiceThief. Na razie znajduje się ona w fazie testowej alfa - nie wszystko działa tak jak powinno. Obsługuje około pięćdziesięciu serwisów wideo, ma interfejs podobny do tego oferowanego przez klienty sieci P2P. Potrafi pobierać wiele plików naraz, downloady można przerywać i wznawiać wedle uznania.
Wyciąganie ścieżek dźwiękowych
W YouTube da się znaleźć mnóstwo ciekawych nagrań muzycznych. Są to np. zapisy z koncertów albo bardzo rzadkie remiksy. W sklepie ich raczej nie kupisz. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą witryny i programy, które umożliwiają ekstrakcję ścieżki dźwiękowej z filmu i zapisanie jej w formacie MP3 lub WAV. Należy do nich wspomniany już serwis CatchYouTube - http://www.catchyoutube.com, a także Vixy - http://vixy.net i Online FLV Converter - http://www.convertdirect.com. Ten pierwszy obsługuje formaty MP3 i WAV, drugi tylko MP3, a trzeci jest najbardziej rozbudowany - potrafi zapisać wykrojony z filmu dźwięk w formatach MP3, WMA i AAC. Inne znane witryny to ListenToYouTube - http://www.listentoyoutube.com oraz VidToMP3 - http://vidtomp3.com.
Zwolennicy rozbudowanych, desktopowych aplikacji powinni zainteresować się MediaCoderem - http://www.mediacoderhq.com/index.htm i TubeMasterem - http://programy.pcworld.pl/pc/programy/20762/tubemaster.1.1.html. Ten ostatni jest szczególnie przyjazny, bo zintegrowano go z większością znanych usług wideo.
Wyszukiwanie
Choć YouTube ma bardzo dobrą wyszukiwarkę, w Sieci da się także znaleźć wiele alternatywnych, wyspecjalizowanych wyszukiwarek indeksujących zasoby tego serwisu. I tak na przykład serwis 7ags - http://www.7ags.com ułatwia przeglądanie katalogu klipów względem słów kluczowych. IDesktop - http://www.idesktop.tv wyświetla najpopularniejsze i najlepsze materiały wideo. Pozwala również na ich pobranie. Mappeo - http://mappeo.net to z kolei połączenie YouTube i Map Google.
Na uwagę zasługuje TimeTube - http://www.dipity.com/mashups/timetube - usługa tworzy wirtualną oś czasu dla klipów powiązanych z danym słowem kluczowym.
Utrecht.cc - http://www.utrecht.cc i VizBand - http://www.vizband.co.uk są z kolei skierowane głównie do fanów muzyki - indeksują publikowane w YouTube teledyski. Różne
Spośród innych witryn warto wymienić InfiniTube - http://infinitube.net, Splicd - http://www.splicd.com i You3b - http://www.you3b.com. Pierwsza odtwarza klipy w nieskończoność - wystarczy podać jakieś słowo kluczowe. Druga generuje linki do określonych momentów w filmach (na przykład do 53. sekundy). Trzecia ułatwia odtwarzanie kilku plików naraz.
Najlepsze wtyczki do Firefoksa
Better YouTube - jedna z najpopularniejszych wtyczek do obsługi YouTube. Ta przygotowana przez serwis Lifehacker kompilacja skryptów Greasemonkey ułatwia pobieranie klipów na dysk oraz modyfikuje wygląd odtwarzacza na stronie WWW.
Video DownloadHelper - umożliwia zapisywanie klipów na twardym dysku. Wtyczka radzi sobie także z konwersją plików, ale tylko w podstawowym zakresie. Do bardziej skomplikowanych konwersji wymaga zainstalowania zewnętrznego programu.
TubeStop - blokuje opcję automatycznego odtwarzania klipów w YouTube i innych witrynach, gdzie takie materiały zostały zagnieżdżone. Przydaje się użytkownikom posiadającym wolniejsze łącza internetowe.
You Old Enough? - zadaniem tej wtyczki jest obejście mechanizmu weryfikacji wieku w YouTube. Dzięki temu możesz oglądać klipy oznaczone jako kontrowersyjne bez konieczności zakładania konta i logowania się.
YouPlayer - wtyczka dodaje do Firefoksa odtwarzacz multimedialny podobny do desktopowego Winampa. Użytkownik ma do dyspozycji edytor list odtwarzania, gdzie może dodawać linki do klipów metodą "przeciągnij i upuść".
YouTube Cinema - zmienia wygląd podstron w YouTube. Pozwala użytkownikowi na korzystanie z trybu kinowego - klip jest wyświetlany na całym ekranie, bez listy pokrewnych zasobów i innych informacji.
Najlepsze skrypty do Firefoksa
Aby korzystać ze skryptów, należy najpierw zainstalować wtyczkę Greasemonkey. Pełni ona funkcję menedżera i edytora.
Loopy for YouTube - http://userscripts.org/scripts/show/28832 - dodaje pod każdym filmem niewielki przycisk. Gdy go klikniesz, film będzie odtwarzany w nieskończoność.
Full Screen Auto - http://userscripts.org/scripts/show/7625 - automatycznie uruchamia tryb pełnoekranowy dla każdego załadowanego klipu. Całkowicie pomija podstronę z linkami do pokrewnych plików.
Animated Thumbnails - http://userscripts.org/scripts/show/40324 - wyświetla animowane wersje miniaturek poszczególnych klipów. W ten sposób możesz lepiej zapoznać się z zawartością wideo przed jego załadowaniem.
YouTube Enhancer - http://userscripts.org/scripts/show/33042 - najciekawszą funkcją tego skryptu jest opcja włączenia buforowania klipów nawet wtedy, gdy automatyczne odtwarzanie nie jest aktywne.
YouTube HQ + 720p - http://userscripts.org/scripts/show/31864 - automatycznie ładuje żądany klip w najlepszej dostępnej jakości. Nie musisz przeładowywać strony ani się rejestrować w celu zmiany ustawień na "zawsze najlepszą jakość".
YouTube Lyrics - http://userscripts.org/scripts/show/22569 - skrypt przeszukuje jedenaście najpopularniejszych serwisów z tekstami piosenek. Słowa pojawiają się w specjalnym boksie obok okienka z filmem.
YouTubr - http://userscripts.org/scripts/show/7410 - integruje YouTube i serwis do hostowania zdjęć Flickr. Pozwala na odtworzenie powiązanego z daną fotografią klipu we Flickrze.