Najjaśniejsza supernowa, jaką kiedykolwiek widziano

Najjaśniejsza supernowa, jaką kiedykolwiek widziano
Źródło zdjęć: © East News | LUKASZ SZCZEPANSKI
Karolina Modzelewska

14.04.2020 13:35, aktual.: 14.04.2020 17:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Astronomowie dostrzegli najjaśniejszą supernową w historii - SN2016aps. Jej obserwacje trwały od 2016 roku. Badacze uważają, że zgromadzone od tego czasu dane pozwolą poszerzyć wiedzę o tworzeniu się gwiazd i ewolucji wszechświata.

Portal Science donosi, że supernowa SN2016aps została dostrzeżona przez naukowców w obserwatorium na Hawajach. W tym miejscu, na górze Mauna Kea znajdują się niezależne astronomiczne placówki badawcze i ogromne teleskopy, umożliwiające zgłębianie tajemnic wszechświata. To dzięki nim astronomowie mogli obserwować supernową, którą uznaje się za najjaśniejszą w historii.

Najjaśniejsza supernowa, jaką kiedykolwiek widziano

Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że masa obiektu przewyższa masę podobnych tworów od 5 do 10 razy, a masę Słońca od 50 do 100 razy. SN2016aps znajduje się około 3,6 mld lat świetlnych od Ziemi. Dodatkowo naukowcy obserwując SN2016ap zarejestrowali pięciokrotnie wyższe promieniowanie niż w przypadku supernowej o przeciętnych rozmiarach.

NASA: Nowy Teleskop Jamesa Webba

Badacze uważają, że ich odkrycie ma istotne znacznie dla dalszych badań wszechświata oraz gromadzenia wiedzy o formowaniu się dużych gwiazd. Mają także nadzieję, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który tworzy NASA, pozwoli im na dokładną obserwację jeszcze większej liczby takich obiektów.

Przypomnijmy, supernowa to określenie wykorzystywane do opisu kosmicznych eksplozji, na których skutek powstają bardzo jasne obiekty na niebie, znikające po kilku tygodniach lub miesiącach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)