Trwa ładowanie...
d3or40z

NASA: prace nad Teleskopem Jamesa Webba ukończone. Wkrótce ostateczny test

Jeden z najbardziej wyczekiwanych teleskopów kosmicznych został ukończony - poinformował Bill Ochis, kierownik projektu w NASA's Goddard Space Flight Center. "To kamień milowy, symbolizujący wysiłki tysięcy osób od ponad 20 lat w NASA" - mówił Ochis.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już gotowy
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już gotowy (Nasa.gov)
d3or40z

Inżynierowie NASA z powodzeniem połączyli dwie połówki Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w centrum Northrop Grumman w Kalifornii. Dwa główne elementy konstrukcyjne kosztowały łącznie ponad 9,7 miliarda dolarów. I już wkrótce okaże się, czy było warto.

Teleskop Jamesa Webba - jeden z najdroższych projektów NASA

"Montaż teleskopu, jego instrumentów naukowych, osłony przeciwsłonecznej i statku kosmicznego w jedną całość to niesamowite osiągnięcie całego zespołu Webba" - powiedział w oświadczeniu kierownik projektu, Bill Ochs.

d3or40z

Najtrudniejsze już za inżynierami, ale to jeszcze nie całkowity koniec prac. Aby teleskop był gotowy do umieszczenia na orbicie, musi otrzymać osłonę przeciwsłoneczną, składającą się z pięciu warstw. Jej zadaniem będzie utrzymanie niskiej temperatury poprzez blokowanie światła podczerwonego pochodzącego z Słońca, Ziemi oraz Księżyca.

"To bardzo ekscytujące, kiedy widzimy teraz, jak wszystkie części Webba po raz pierwszy połączyły się w jedną całość", powiedział Gregory Robinson, dyrektor programu Webb w centrali NASA w Waszyngtonie. "Zespół inżynierów dokonał ogromnego kroku naprzód, a wkrótce będziemy mogli zobaczyć niesamowite nowe widoki naszego niesamowitego wszechświata" - dodaje Robinson.

Oba główne elementy teleskopu zostały przetestowane indywidualnie we wszystkich środowiskach, które mogą napotkać podczas lotu rakietą oraz misji. Teraz, gdy Webb jest w pełni złożonym obserwatorium, przejdzie dodatkowe testy środowiskowe, aby zapewnić pewność powodzenia misji. Statek kosmiczny ma wystartować w 2021 r.

Zobacz też: WFIRST - nowy teleskop kosmiczny NASA. Pomoże zaobserwować 1000 nowych planet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3or40z

Podziel się opinią

Share
d3or40z
d3or40z
Więcej tematów