Trwa ładowanie...

NASA: prace nad Teleskopem Jamesa Webba ukończone. Wkrótce ostateczny test

Jeden z najbardziej wyczekiwanych teleskopów kosmicznych został ukończony - poinformował Bill Ochis, kierownik projektu w NASA's Goddard Space Flight Center. "To kamień milowy, symbolizujący wysiłki tysięcy osób od ponad 20 lat w NASA" - mówił Ochis.

Share
NASA: prace nad Teleskopem Jamesa Webba ukończone. Wkrótce ostateczny test
Źródło: Nasa.gov
d1mcjei

Inżynierowie NASA z powodzeniem połączyli dwie połówki Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w centrum Northrop Grumman w Kalifornii. Dwa główne elementy konstrukcyjne kosztowały łącznie ponad 9,7 miliarda dolarów. I już wkrótce okaże się, czy było warto.

Teleskop Jamesa Webba - jeden z najdroższych projektów NASA

"Montaż teleskopu, jego instrumentów naukowych, osłony przeciwsłonecznej i statku kosmicznego w jedną całość to niesamowite osiągnięcie całego zespołu Webba" - powiedział w oświadczeniu kierownik projektu, Bill Ochs.

d1mcjei

Najtrudniejsze już za inżynierami, ale to jeszcze nie całkowity koniec prac. Aby teleskop był gotowy do umieszczenia na orbicie, musi otrzymać osłonę przeciwsłoneczną, składającą się z pięciu warstw. Jej zadaniem będzie utrzymanie niskiej temperatury poprzez blokowanie światła podczerwonego pochodzącego z Słońca, Ziemi oraz Księżyca.

"To bardzo ekscytujące, kiedy widzimy teraz, jak wszystkie części Webba po raz pierwszy połączyły się w jedną całość", powiedział Gregory Robinson, dyrektor programu Webb w centrali NASA w Waszyngtonie. "Zespół inżynierów dokonał ogromnego kroku naprzód, a wkrótce będziemy mogli zobaczyć niesamowite nowe widoki naszego niesamowitego wszechświata" - dodaje Robinson.

Oba główne elementy teleskopu zostały przetestowane indywidualnie we wszystkich środowiskach, które mogą napotkać podczas lotu rakietą oraz misji. Teraz, gdy Webb jest w pełni złożonym obserwatorium, przejdzie dodatkowe testy środowiskowe, aby zapewnić pewność powodzenia misji. Statek kosmiczny ma wystartować w 2021 r.

d1mcjei

Podziel się opinią

Share
d1mcjei
d1mcjei
Więcej tematów