Najgorsza dziura wszech czasów. I to nie w Windows

Najgorsza dziura wszech czasów. I to nie w Windows
Źródło zdjęć: © Google

10.11.2008 16:01, aktual.: 12.11.2008 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do wykrytej niedawno luki w systemie operacyjnym Google Android, pod którego kontrolą pracuje telefon G1, przylgnęło właśnie miano najgorszej luki w historii oprogramowania.

Przypomnijmy, iż mowa o luce, która pierwotnie miała tylko umożliwiać dostęp do systemu z uprawnieniami administratora. Tymczasem okazuje się, że konsekwencje wynikające z obecności błędu są znacznie poważniejsze.

Po ponownym uruchomieniu telefonu G1 w trybie root uruchamia się konsola komend. To oznacza, że każde słowo wpisane na klawiaturze urządzenia jest interpretowane jako polecenie i wykonywane. Np. wpisanie słowa "reboot" poprzedzone i zakończone wciśnięciem przycisku [Return] sprawi, że telefon wyłączy się i uruchomi ponownie. Luka dotyczy firmware'u urządzenia w wersji 1.0 TC4-RC29 i wcześniejszych.

W oczekiwaniu na łatę przygotowywaną przez programistów Google jeden z blogerów serwisu ZDnet, Ed Burnette, proponuje rozwiązanie zastępcze: wpisanie na klawiaturze: [Return]_ cat _[Return]. Dzięki temu - przynajmniej do kolejnego restartu urządzenia - wpisywany tekst nie będzie interpretowany przez powłokę jako komenda.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)