Najgorętszy dzień w historii. Padł kolejny rekord

Dane europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus wskazują, że 21 lipca był najgorętszym dniem w historii. Średnia temperatura na naszej planecie wynosiła wówczas 17,09 stopni Celsjusza.

Upały
Upały
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KLT

Rekordowa temperatura z 21 lipca jest tylko nieco wyższa od poprzedniego rekordu, który został zanotowany 6 lipca poprzedniego roku i wynosił 17,08 st.C. Carlo Buontempo, dyrektor serwisu Copernicus, przewiduje jednak, że początek tego tygodnia może przewyższyć niedzielny rekord. Przyczyną takiego stanu rzeczy są fale upałów, które nadal szaleją na całym świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

Buontempo zwraca uwagę na to, jak bardzo różni się temperatura w ciągu ostatnich 13 miesięcy od poprzednich rekordów. Podkreśla, że każdy miesiąc od czerwca 2023 r. jest obecnie najgorętszy na planecie od czasu rozpoczęcia pomiarów, jeśli porównamy go z analogicznym miesiącem w poprzednich latach.

2024 będzie najcieplejszym rokiem?

Eksperci przewidują, że rok 2024 może okazać się najcieplejszym rokiem od rozpoczęcia pomiarów. Na taką prognozę wpływają zmiany klimatyczne oraz naturalne zjawisko pogodowe El Nino, które zakończyło się w kwietniu. W efekcie temperatury w tym roku stały się jeszcze wyższe.

Buontempo zauważa, że "w wyniku rosnącej ilości gazów cieplarnianych w atmosferze w ciągu najbliższych kilku miesięcy lub lat z pewnością będziemy świadkami bicia nowych rekordów".

Dane Copernicusa pokazują, że przed lipcem 2023 r. poprzedni rekord średniej dziennej temperatury na świecie wynosił 16,8 st.C i został osiągnięty 13 sierpnia 2016 r.

Na początku lipca bieżącego roku, Copernicus ogłosił, że średnia globalna temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest "najwyższą, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, i jest o 1,64 st.C wyższa od średniej przedindustrialnej z lat 1850–1900".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)