Najdziwniejsze stwory odkryte w 2018 roku. Żyją w trudnych warunkach

Najdziwniejsze stwory odkryte w 2018 roku. Żyją w trudnych warunkach
Źródło zdjęć: © University of Washington
Arkadiusz Stando

08.06.2018 15:43, aktual.: 09.06.2018 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W podwodnych zakątkach oceanów wciąż kryje się wiele tajemniczych, nieodkrytych jeszcze stworzeń. Ale nie tylko pod wodą kryją się dziwaczne zwierzęta. Kilka z nich odkryto w tym roku również na powierzchni.

Gatunek ryby ślimakowatej z Rowu Mariańskiego wygląda bardziej jak przerośnięta kijanka. Jest w stanie żyć w warunkach, gdzie ciało człowieka nie miałoby szans przetrwać. Ogromne ciśnienie zmiażdżyłoby nas.

1 / 4

Epimeria Quasimodo

Obraz
© Royal Belgian Institute of Natural Sciences | Cédric d’Udekem d’Acoz

2-calowy obunóg z garbatym grzbietem pochodzi z Oceanu Południowego. Został nazwany Quasimodo, jak bohater "Dzwonnika z Notre Dame". To jeten z 26 nowo odkrytych gatunków obunogów z rodzaju Epimeria. Niektórzy biolodzy nazywają je miniaturkami mitycznych smoków.

2 / 4

Ryba "bez twarzy"

Obraz
© Getty Images | AFP

Ryba "bez twarzy" wywarła ogromne wrażenie na naukowcach z Australii. Uznano ją za potencjalnie najbrzydsze stworzenie morskie na świecie. Co prwada pierwsze informacje o niej pochodzą jeszcze z XIX wieku, to dopiero w tym roku udało się ją oficjalnie zaobserwować. Ryba "bez twarzy" nie ma oczu, a na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć również otworu gębowego.

3 / 4

Meduza przypominająca torebkę foliową

4 / 4

Mrówki, które wybuchają żółtą mazią pachnącą jak curry

Obraz
© Twitter | ZooKeys

Colobopis explodens

Colobopis explodens to gatunek mrówek posiadających bardzo specyficzną umiejętność walki. Kiedy czują zagrożenie, robią samobójczy atak. Wchodzą na swoją ofiarę, wgryzając się w nią i rozciągając swoje ciało do momentu aż się rozerwie. Wtedy na zagrażającego im drapieżnika rozlewa się żółta, kleista maź. Jest silnie toksyczna więc szybko zabija ofiarę. Tylko nieliczne osobniki gatunku posiadają tę umiejętność. Nazwano je "obrońcami".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)