Najdłuższy kolejowy tunel w Polsce. Właśnie jest remontowany

Najdłuższy kolejowy tunel w Polsce. Właśnie jest remontowany

Najdłuższy kolejowy tunel w Polsce. Właśnie jest remontowany
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Mateusz Małkowski
Adam Bednarek
02.10.2018 13:06, aktualizacja: 02.10.2018 13:32

Najdłuższy kolejowy tunel na świecie liczy 57 km. Ten polski jest dużo skromniejszy. Niedługo jednak będzie wyremontowany, a przejeżdżające pociągi będą jeździć szybciej.

Najdłuższy kolejowy tunel w Polsce znajduje się na trasie kolejowej z Wałbrzycha do Kłodzka, między Wałbrzychem a miejscowością Jedlina-Zdrój. Tunel pod Małym Wołowcem to tak naprawdę podwójny tunel, ale tylko jego dłuższa część jest obecnie użytkowana. Liczy 1601 metrów, a tunel otwarto 15 października 1880.

Krótsza, a zarazem starsza część z 1912 roku, od 1997 roku została wyłączona z ruchu, a torowisko zlikwidowano. Długość tunelu wynosi 1560 metrów. I chociaż nie przejeżdżają przez niego pociągi, to jak informuje serwis gory-sowie.pl, stał się atrakcją turystyczną. "Przejście pieszo ciemnego, wilgotnego tunelu dostarcza dużej dawki adrenaliny" - czytamy na stronie.

Dłuższy tunel wciąż funkcjonuje. I będzie dalej - radiowroclaw.plinformuje, że tunel kolejowy jest w remoncie. - Zakres prac został dodatkowo rozszerzony o zabezpieczenie tunelu. Poza robotami wewnątrz obiektu przebudowane zostaną też sklepienia przy wylotach tunelu - mówił rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

To efekt prowadzonych remontów na trasie Wałbrzych – Kłodzko. Dzięki nowym podkładom i szynom przejeżdżające pociągi będą jeździły szybciej. Dzięki temu przejazd przez najdłuższy kolejowy tunel w Polsce będzie znacznie bardziej komfortowy niż miało to miejsce.

Prace remontowe potrwają do końca listopada. A to oznacza, że już na wiosnę, kiedy poprawi się pogoda, będzie można przejechać odświeżoną trasą. I może to być ciekawa przyszłoroczna atrakcja turystyczna, wszak zapewne nie każdy wiedział, gdzie znajduje się najdłuższy kolejowy tunel w Polsce.

A gdzie znajduje się najdłuższy kolejowy tunel na świecie? W Szwajcarii - a dokładnie w Alpach Szwajcarskich, długi na 57 km.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)