Najdłuższe stworzenie na świecie. Zauważone u wybrzeży Australii [WIDEO]

Najdłuższe stworzenie na świecie. Zauważone u wybrzeży Australii [WIDEO]

Najdłuższe stworzenie na świecie. Zauważone u wybrzeży Australii [WIDEO]
Źródło zdjęć: © YouTube | WORLD CHRONICLES
Karolina Modzelewska
15.04.2020 13:18, aktualizacja: 15.04.2020 14:16

Naukowcy, badając głębiny morskie u wybrzeży Australii, odkryli aż 30 nowych gatunków i natrafili na najdłuższe stworzenie, jakie kiedykolwiek widziano. Udało im się nagrać ogromne skupisko syfonoforów.

Naukowcy, wykorzystując sonar oraz ROV, czyli zdalnie kierowany pojazd podwodny, przeszukiwali dno oceanu u wybrzeży Zachodniej Australii w ramach programu Ningaloo Canyons Expedition. Skupili się na obszarze bogatym w życie, ale słabo poznanym ze względu na niewielką ilość badań w tym miejscu.

Dziwne stworzenie z dna oceanu

W trakcie ekspedycji odkryli aż 30 nowych morskich gatunków i natrafili na nietypowy organizm, przypominający jedno zwierzę.

Okazało się, że jest to syfonofor mierzący około 47 metrów, czyli głębinowy drapieżnik złożony z wielu małych organizmów nazywanych zooidami. Małe osobniki klonują się i żyją w tworzonych koloniach, pełniąc różne funkcje. Część z nich posiada czerwone przynęty, inne macki, które pozwalają na łapanie pożywienia.

Wielomilionowa kolonia

Uznaje się, że syfonofor to jedno stworzenie, ale przyglądając mu się bliżej, można zauważyć, jak skomplikowana jest jego budowa. Taka kolonia musi składać się z milionów zooidów, które współpracują ze sobą w poszukiwaniu jedzenia, a następnie dzielą zdobytym pokarmem. Jest to możliwe za sprawą trzonu, który łączy je ze sobą. To wzdłuż niego przesyłane są składniki odżywcze, ale i sygnały nerwowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)