Trwa ładowanie...
d2spwjx

Australia doczekała się deszczu. Przyniósł nieco ulgi, ale i nowe zagrożenie

Burze dotarły do Australii, przynosząc pomoc w gaszeniu pożarów oraz ulgę mieszkańcom wyczekującym końca suszy. Jednak władze ostrzegają, że deszcz może sprowadzić też znaczne niebezpieczeństwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Australia doczekała się deszczu
Australia doczekała się deszczu (PAP/EPA)
d2spwjx

W Australii w końcu spadł długo wyczekiwany deszcz, dzięki czemu strażacy mieli pomoc w gaszeniu szalejącego żywiołu. Mimo to ogień trawi jeszcze 82 regiony w tym 30, w których pożar nie został jeszcze opanowany.

Deszcz spadł w czwartek, 16 stycznia, a ulewy były najbardziej intensywne w dużych miastach, takich jak Sydney, gdzie woda spłynęła ulicami. Prognozy przewidują jednak, że deszcze nie ustaną w najbliższych dniach, co może przynieść zagrożenie dla regionu.

Władze Australii ostrzegają, że w ciągu najbliższych dni intensywne opady mogą doprowadzić do powodzi na obszarach wyschniętych gruntów. Lata suszy sprawiły, że niektóre regiony stały się tak suche, że deszcz po prostu spływał z ziemi. Ogromne pożary wypaliły niektóre rośliny, które normalnie pochłonęłyby opady.

d2spwjx

Władze twierdzą, że drzewa osłabione przez ogień również mogą spaść, a deszcz mógłby zmyć popiół i zanieczyszczenia z dróg wodnych, powodując zanieczyszczenie wody. Służba ratownicza stanu Wiktoria opublikowała na Facebooku kilka zdjęć pokazujących zniszczenia wywołane burzami.

Błyskawice towarzyszące burzom wywołały szereg nowych pożarów traw w Nowej Południowej Walii i Wiktorii. Służby mają jednak nadzieję, że wilgotne warunki pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia.

Już teraz jednak szacuje się zniszczenia - jak się okazuje "zbawienny" deszcz, spowodował powodzie i szkody m.in. w Melbourne. Służby mają jednak nadzieję, że ulewy dotrą na wschód, gdzie szaleją największe pożary.

d2spwjx
d2spwjx

Podziel się opinią

Share
d2spwjx
d2spwjx
Więcej tematów