Najbardziej zaawansowany komputer III Rzeszy. Po wielu latach odnaleziono instrukcję jego obsługi

Konrada Zuse był jednym z konstruktorów komputerów tzw. generacji zerowej za czasów III Rzeszy. Tworzył zaawansowane maszyny, w tym wyjątkowy model Z4, do którego dopiero po wielu latach odnaleziono instrukcję obsługi.

Komputer Z4
Komputer Z4
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska

Zanim pojawiły się komputer przypominające sprzęt, który obecnie znamy w użytku były urządzenia tzw. generacji zerowej. Nie posiadały one aktywnej elektroniki, a ich działanie opierało się głównie na przekaźnikach elektromagnetycznym. Jednym z twórców takiego sprzętu był Konrad Zuse.

Najlepszy komputer III Rzeszy

Projektant tworzył maszyny wspierające niemiecki przemysł lotniczy. Konstruowane przez niego urządzenia ułatwiały wykonywanie obliczeń oraz symulacji. Jednym ze stworzonych przez niego komputerów był model Z4, do którego właśnie odnaleziono instrukcję obsługi.

Model Z4 powstał w 1945 roku i był drugi modelem po Z3, który można było w pełni zaprogramować. Urządzenie zaprojektowano na krótko przed upadkiem III Rzeszy, dlatego zbyt długo nie służył Niemcom i został przejęty przez Amerykanów. Warto jednak zaznaczyć, że Zuse kontynuował nad nim prace również po zakończeniu II wojny światowej.

Zaginiona instrukcja obsługi

W 1950 roku komputer za sprawą szwajcarskiego naukowca Eduarda Stiefela trafił do Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu, gdzie wykorzystywano go w celach projektowych. Następnie urządzenie dostało się w ręce Instytutu Badawczego w St. Louis, a ostatecznie znalazło się w Muzeum Niemieckim w Monachium. W trakcie tych wszystkich "podróży" zaginęła instrukcja obsługi do Z4, co sprawiło, że sprawdzanie możliwości komputera było znacznie utrudnione i ograniczone.

Instrukcja odnalazła się po wielu latach w archiwum Federalnego Instytutu Technologii. Oprócz niej znaleziono liczne obliczenia i notatki związane z zastosowaniem komputera m.in. do konstrukcji myśliwca P-16. Dzięki niej eksperci będą mogli poznać pełne możliwości urządzenia.

Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (52)