Trwa ładowanie...
d2spwjx

Katastrofa bombowca sprzed ponad 75 lat. Topniejący lodowiec odsłonił szczątki samolotu

Topniejący islandzki lodowiec Eyjafjallajökull odsłonił szczątki amerykańskiego bombowca B-17 Flying Fortress, który rozbił się tam 76 lat temu. Katastrofa samolotu miała miejsce podczas II wojny światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katastrofa amerykańskiego bombowca sprzed ponad 75 lat. Lodowiec odsłonił fragmentu wraku
Katastrofa amerykańskiego bombowca sprzed ponad 75 lat. Lodowiec odsłonił fragmentu wraku (YouTube)
d2spwjx

Katastrofa amerykańskiego bombowca B-17 Flying Fortress miała miejsce podczas II wojny światowej, dokładnie 16 września 1944 roku. Samolot lecący do Anglii, z powodu fatalnych warunków pogodowych został zniesiony z kursu i rozbił się na islandzkim lodowcu Eyjafjallajökull.

Choć maszyna roztrzaskała się na wiele fragmentów, załoga bombowca nie ucierpiała. Część osób wypadło na zewnątrz podczas rozdarcia w kadłubie, a inni zdołali wydostać się z samolotu po uderzeniu w lodowiec. Mężczyźni nie zdawali sobie sprawy z tego, w jakim miejscu się znajdują. Po dwóch dniach spędzonych na poszukiwaniu pomocy, udało im się dotrzeć do gospodarstwa Fljótsdalur w rejonie Fljótshlíð, w południowej Islandii.

Amerykanie zorganizowali dwie wyprawy na miejsce katastrofy, której prawdziwą przyczynę ustalono dopiero w 1996 roku. Pierwsza ekspedycja dotarła do wraku maszyny i usunęła z niej kilka przedmiotów, jednak wiele fragmentów samolotu było już przykryte śniegiem. Kolejna wyprawa nie dotarła do celu.

d2spwjx

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Chociaż lodowiec w całości pochłonął szczątki bombowca, to w ostatnich latach, z powodu topnienia, zaczął je stopniowo odkrywać. Ich ponowne pojawienie się zafascynowało wielu ludzi, m.in. burmistrza miasta Ísafjörður położonego w północno-zachodniej części kraju.

- Uważam tę historię za fascynującą. Odkąd usłyszałem o wraku, nie mogę przestać o nim myśleć - mówi Guðmundur Gunnarsson.

Zobacz także: Największy żaglowiec na świecie pomieści aż 7 tys. pojazdów. Szwedzi zbudują giganta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2spwjx

Podziel się opinią

Share
d2spwjx
d2spwjx
Więcej tematów