Najbardziej aktywny islandzki wulkan może być bliski erupcji

Pokryty lodem wulkan Grímsvötn na Islandii spowodował w 2011 roku niezwykle dużą i potężną erupcję, powodująo odwołanie około 900 lotów pasażerskich. Teraz z nowych obserwacji wynika, że wulkan ten może wybuchnąć po raz kolejny. 

Erupcja Grímsvötn w 2011 r.
Erupcja Grímsvötn w 2011 r.
Źródło zdjęć: © Getty Images

Zrozumiałe jest, że każda wzmianka o kolejnej erupcji wzbudza niepokój w branży lotniczej, która obecnie ma problemy z powodu pandemii COVID-19 oraz ograniczania popytu na loty z powodu ich wysokiego śladu węglowego. Istnieją jednak wyraźne oznaki, że wulkan Grímsvötn przygotowuje się do ponownej erupcji.

Grímsvötn leży prawie całkowicie pod lodem, ale moc cieplna wulkanu jest niezwykle wysoka (2000-4000 MW), co powoduje topienie się jego lodowej pokrywy u i wytworzenie ukrytego subglacjalnego jeziora roztopionej wody. Ma ono głębokość do 100 metrów, a pływający po nim lód jest grubości do ok. 260 metrów. 

Erupcja coraz bliżej

Grímsvötn jest najczęściej wybuchającym wulkanem na Islandii – w ciągu ostatnich 800 lat znanych jest około 65 jego erupcji. Luki czasowe między erupcjami są zmienne, np. przed większą erupcją w 2011 roku występowały mniejsze w latach 2004, 1998 i 1983. Odległości między erupcjami wahają się między 4 a 15 lat.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Wysoka częstotliwość wybuchów pozwala naukowcom na wykrycie wzorców, które oznaczają erupcję. Islandzcy naukowcy uważnie obserwują Grímsvötn od czasu jego wybuchu w 2011 roku i widzą różne sygnały, które sugerują, że jest on bliski kolejnej erupcji.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)