Nagrobki przyszłości statystyką z Facebooka?

Nagrobki przyszłości statystyką z Facebooka?

Nagrobki przyszłości statystyką z Facebooka?
Źródło zdjęć: © chip.pl
24.02.2015 11:34, aktualizacja: 24.02.2015 12:52

Nasze telefony śledzą wszystko co robimy, wiedzą dokąd idziemy, a serwisy społecznościowe wyraźnie pokazują to, co najbardziej lubimy. Naszą tożsamość można zaprezentować posiłkując się szeregiem liczb, ale czy to wystarczy by zdefiniować osobowość danego człowieka?

Do tego właśnie pytania skłania nas najnowsza rzeźba, która stanęła w Muzeum Nauki w Dublinie. Reprezentuje ona nagrobek, na którym wyryte zostały statystyki z licznych portali - ilość dopasowań na Tinderze, liczbę spalonych w ciągu życia kalorii, procent pozytywnych komentarzy na eBay'u czy liczbę obserwujących na Twitterze. Człowiek zostaje sprowadzony do suchych danych i liczb, które - i to jest największa ironia lifeloggingu - choć mają nam pomóc w życiu, to tak naprawdę mówią bardzo mało o tym, kim naprawdę jesteśmy. Oczywiście spoglądając na tradycyjne nagrobki wiemy o zmarłym jeszcze mniej, dlatego kto wie jak w przyszłości będą wyglądały cmentarze?

Łatwo też wyobrazić możemy sobie czasy, w których - chociażby - Facebook staje się rodzajem wirtualnej kopalni pozwalającej na odgrzebywanie informacji na temat własnych przodków. To właśnie on jako jeden z pierwszych serwisów udostępnił funkcję testamentu (niedawno o tym pisaliśmy). W niedalekiej przyszłości może zatem stać się jednym, wielkim drzewem genealogicznym, dzięki któremu dowiemy się, co nasz pradziadek lubił robić w porze letniej i która potrawa babci wywoływała wśród znajomych największą furorę. Widząc ich zdjęcia i sposób pisania łatwiej będzie poczuć z przodkami więź. Jeśli Facebook przetrwa kilka pokoleń liczba zmarłych użytkowników przewyższy liczbę żyjących. Z jednej strony wydaje się to przerażające, ale z drugiej strony szukanie informacji o przeszłości swojej rodziny w prosty i wygodny sposób może pomóc ludziom lepiej identyfikować samego siebie. Tylko czy to właśnie
Facebook powinien nam w tym pomóc?

Zobacz nagrobki znanych osób. Czy obraz znany nam z cmentarzy przetrwa próbę czasu?

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: T-Mobile zdradza jak będzie wyglądał Samsung Galaxy S6?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)