Nagle wyłoniła się spod wody. Jej zdjęcia szybko obiegły świat
U wybrzeży Japonii, niecały kilometr od wyspy Iwo Jimy, gdzie Amerykanie i Japończycy toczyli zacięte walki podczas II wojny światowej, pojawiła się nowa, niewielka wyspa. Japońscy eksperci przekazali, że jest ona częścią wysp Ogasawara, a za jej powstanie odpowiada erupcja podwodnego wulkanu. Znajduje się na obszarze nazywanym Pacyficznym Pierścieniem Ognia.
08.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 14:17
Naukowcy z Instytutu Badań nad Trzęsieniami Ziemi na Uniwersytecie Tokijskim uważają, że wyspa, która powstała ok. 1200 kilometrów na południe od Tokio składa, się głównie z mas skalnych i może się powiększyć, jeśli aktywność wulkaniczną nadal będzie trwała. Erupcja rozpoczęła się 21 października, ale wyspa formowała się w ciągu kilku następnych dni.
Nowa wyspa na Pacyfiku
Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej podobne erupcje miały miejsce na tym obszarze w okresie od lipca do grudnia 2022 r., a także w czerwcu br. Setsuya Nakada, emerytowany profesor wulkanologii na Uniwersytecie Tokijskim w rozmowie z serwisem The Japan Times wyjaśnił, że była to erupcja freatomagmatyczna. Oznacza to, że doszło do interakcji między uwalnianą magmą a wodą. Magma schładzała się i krzepła pod jej powierzchnią, tworząc skałę, która następnie wyłoniła się na powierzchnię.
To nie pierwsza wyspa, która powstała w wyniku tego typu erupcji. Serwis IFL Science zwraca uwagę, że nowe wyspy regularnie powstają na oceanach świata w wyniku podwodnej aktywności wulkanicznej. Jak przykład można podać wyspę, która we wrześniu 2022 r. pojawiła się na południowo-zachodnim Pacyfiku, gdzieś pomiędzy Nową Zelandią a Królestwem Tonga. Większość wysp tego typu szybko znika, chociaż zdarzają się i wyjątki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prof. Fukashi Maeno z Instytutu Badań nad Trzęsieniami Ziemi na Uniwersytecie Tokijskim przekazał Kyodo News, że erupcje u wybrzeży Japonii są dowodem na wznowienie aktywności magmowej. Dodał: "oczekuje się, że nowa wyspa powiększy się, jeśli erupcje będą kontynuowane, ale perspektywy pozostają niepewne". Nie wiadomo więc, ile czasu może istnieć najnowsza wyspa Japonii.
Warto wspomnieć, że władze Japonii w 2023 r. postanowiły ponownie policzyć wszystkie swoje wyspy. Przed 2023 r. uznawano, że jest ich 6852. Nowe analizy wykazały jednak, że jest ich prawdopodobnie dwa razy więcej - ok. 14 125 (14 126 jeśli wliczy się najnowszą wyspę, która wyłoniła się spod wody). IFL Science przypomina, że Japonia jest jednym z państw leżących w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia o długości szacowanej na ok. 40 tys. km. Jest on strefą, w której łączą się płyty tektoniczne i występuje wiele aktywnych wulkanów. Z tego też powodu dochodzi tutaj do częstych trzęsień ziemi i erupcji.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski