Nadszedł czas Mroźnego Księżyca. Wyjątkowo spektakularne zjawisko

W poniedziałek 27 listopada Księżyc osiągnie pełnię. To dlatego jest obecnie tak jasny, a nawet niepokojąco duży. Zjawisko to potrwa kilka dni. Ze względu na aurę bywa nazywane jest Mroźnym Księżycem, ale także Księżycem Bobrów.

Trwa Mroźny Księżyc. Zjawisko potrwa aż trzy dni
Trwa Mroźny Księżyc. Zjawisko potrwa aż trzy dni
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

Maksimum listopadowej pełni Księżyca nastąpi w poniedziałek o godzinie 10.16. W tym momencie jego tarcza będzie w stu procentach oświetlona. Zjawisko to powtarza się co 28 dni, ale tym razem w Polsce może wypaść szczególnie spektakularnie. Wiele zależy od zachmurzenia, ale mamy szanse podziwiać je aż przez trzy dni.

Księżyc w pełni w niedzielę 26 listopada

W niedzielę 26 listopada Księżyc widoczny będzie przez całą noc. Jeśli pogoda dopisze, zobaczymy go jeszcze przed zmrokiem. Górować będzie tuż przed 23.00 i zniknie z nieboskłonu dopiero w poniedziałkowy poranek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tym czasie widoczne będzie około 99 proc. jego tarczy. Chociaż do maksymalnej jasności Księżyc dopiero dąży, to już tej nocy postrzegać go będziemy w fazie spektakularnej pełni. Będzie nie tylko bardzo jasny, ale zbliży się do Ziemi na odległość 378 518 km. Wyraźnie zdominuje swoje otoczenie, a obserwującym go podczas wschodu lub zachodu może wydać się nietypowo duży.

Mroźny Księżyc w poniedziałek 27 listopada

Jeszcze lepszą okazją do podziwiania Mroźnego Księżyca będzie poniedziałek. Tego wieczoru jego tarcza widoczna będzie w niemal 100 proc. Jeśli będzie towarzyszyć jej bezchmurne niebo, Księżyc może być nam trudno zignorować.

W tym czasie satelita zbliży się do Ziemi na odległość 383 312 km. Na przyjrzenie się jasnej stronie Księżyca mamy czas do wtorkowego poranka. Znajdziemy go na niebie w poniedziałek już po 15.00, a momentu górowania możemy spodziewać się około północy.

Pełnia Księżyca we wtorek 28 listopada

Ostatnim, ale równie dobrym czasem na podziwianie pełni Mroźnego Księżyca będzie noc z wtorku na środę. Ziemski satelita nabierze odrobinę cienia, ale nadal jego tarcza pozostanie widoczna w 99 proc.

Księżyc znajdzie się też w odległości 388 125 km od Ziemi. To bliżej niż poprzedniej nocy, ale i o kilka tysięcy kilometrów bliżej niż średni dystans. Oczekiwać jego wschodu możemy około 15.40 i zabawi on na naszym niebie aż do środowego poranka. Moment górowania osiągnąć powinien około północy.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

wiadomościpełnia księżycaastronomia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)