Nadchodzi koniec subskrypcji SMS‑ów premium. Orange wycofuje się z kontrowersyjnej praktyki

Nadchodzi koniec subskrypcji SMS-ów premium. Orange wycofuje się z kontrowersyjnej praktyki
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Arkadiusz Stando

18.10.2018 09:05, aktual.: 18.10.2018 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Początek końca usługi znienawidzonej przez wszystkich rozpoczął się na wiosnę tego roku. Kiedy projekt ustawy został przyjęty, wielu z nas odetchnęło z ulgą. Jako pierwszy subskrypcje SMS-ów premium wycofał Play.

Koniec jednego z najbardziej bulwersujących oszustw naszych czasów. Wystarczy wysłać jedną wiadomość, a z powrotem przychodzi nam masa płatnych odpowiedzi - to efekt subskrypcji. W ten sposób wielu nieświadomych użytkowników telefonów dawało się nabrać na bezczelną sztuczkę operatorów. Prawdopodobnie spora część ofiar SMS-ów premium nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że za nie płaci.

Rząd zareagował bardzo późno, ale lepiej późno, niż wcale. Akcję naprawiania prawa przeprowadzono sprawnie i szybko. Już na początku stycznia tego roku rząd przyjął projekt ustawy, a pod koniec marca ustawa została już przyjęta. Już po tygodniu pojawił się pierwsze efekty - Play wycofał swoje SMS premium.

Od 1 listopada do zacnego grona operatorów bez subskrypcji SMS premium dołączy Orange. 17 października operator podał taką informację na swoim blogu:

"Od 1 listopada 2018 roku w Orange nie będzie już można zamówić płatnych przychodzących SMS-ów i MMS-ów specjalnych. Umożliwiały one subskrypcję cyklicznie wysyłanych wiadomości o podwyższonej opłacie, np. z poradą wróżki, horoskopem, prognozą pogody, wynikami totolotka, programem telewizyjnym czy wynikami rozgrywek sportowych."

SMS-y premium nadal będą możliwe do odebrania, jednak znika możliwość subskrypcji. Wcześniej wystarczyło raz nieświadomie wysłać SMS aktywujący subskrypcję, aby otrzymywać masę dodatkowych płatnych wiadomości.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także