Nadchodzi era GPS‑u w komórkach

Nadchodzi era GPS-u w komórkach

25.05.2007 00:37, aktual.: 25.05.2007 09:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Producenci sprzętu telekomunikacyjnego i operatorzy zacierają ręce z powodu rosnącego zainteresowania telefonami z wbudowaną obsługą GPS oraz usługami, które można świadczyć na bazie systemu nawigacji satelitarnej. Szykuje się więc kolejna rewolucja.

Już wkrótce telefony wyposażone w nawigację satelitarną będą pomagały odnaleźć naszych znajomych, pozwolą rodzicom na ciągłą obserwację dzieci oraz spowodują powstanie wielu nowych usług opartych na lokalizacji. GPS przestaje pełnić jedynie funkcję drogowskazu jak dotrzeć z punktu A do punktu B.

_ GPS mówi mi dziś - siedzę w miejscu o współrzędnych 48 stopni północ, 2 stopnie wschód. Czy jest to wartościowa informacja, jeśli wiem, że jestem w Paryżu? _ - mówi Miles Flint, szef SonyEricssona.

Jednak wykorzystanie danych dostarczanych przez GPS będzie się zmieniać.

_ Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie mogłyby przydać mi się każdego dnia jest informacja, gdzie w chwili obecnej znajdują się moi przyjaciele _ - powiedział Flint podczas Reuters Global Technology, Media i Telecoms Summit w Paryżu.

Nawigacja satelitarna GPS zyskała wielką popularność w ostatnich latach głównie dzięki niższym cenom odbiorników. Do tej pory szeroko wykorzystywana w samochodach ewoluuje właśnie w stronę integracji z telefonami komórkowymi.

Gdy udostępnimy informacje o naszym położeniu (a właściwie położeniu naszej komórki), nasi przyjaciele i rodzina będą mogli mieli aktualne informacje o miejscu naszego pobytu. Takie dane mogą być dalej przekazywane do Internetu. Będzie to kolejny bodziec dla rozwoju popularnych społeczności internetowych, jak MySpace i jemu podobne serwisy.

_ Twoja społeczność w Twojej kieszeni. Myślę, że te słowa dokładnie mówią o kierunku naszego rozwoju _ - mówił w zeszłym miesiącu podczas spotkania akcjonariuszy prezes Nokii Olli-Pekka Kallasvuo.

Część specjalistów podchodzi jednak bardzo ostrożnie do nowej wizji rozwoju telefonii komórkowej. Barierą okazują się ciągle wysokie ceny chipów GPS. Badania rynku przewidują jednak, że do 2010 roku 25% telefonów będzie miało wbudowany GPS.

W te statystyki gorąco wierzy Nokia. Pierwsze telefony z obsługą nawigacji satelitarnej są już dostępne na rynku. Mile Flint z SonyEricssona nie zdradził jeszcze kiedy jego firma planuje udostępnić pierwsze komórki z GPS.

Pierwsza i podstawowa zaleta połączenia telefonu z odbiornikiem GPS jest umożliwienie ich właścicielom znalezienia właściwej drogi do celu, wielu wierzy jednak, że kwestią czasu jest wykorzystanie tych informacji dla potrzeb serwisów społecznościowych, jak MySpace, Facebook i Flickr. Kwestią zasadniczą jest dostępność terminali na rynku masowym.

W rozwój usług opartych o GPS zaangażowała się niedawno firma Benefon - znany producent sprzętu telekomunikacyjnego. Benefon pracuje nad aplikacją przeznaczoną dla telefonów komórkowych z GPS, dzięki której użytkownicy będą mogli łączyć się w społeczności.

Usługa nazwana _ GyPSii _ pozwoli użytkownikom wysyłać treści multimedialne, które automatycznie będą zaopatrzone w informacje o lokalizacji, w której zostało zrobione zdjęcie lub nagrany film. System będzie klasyfikował treści w celu zróżnicowania wyników wyszukiwania. Czterdziestoletni mężczyzna, który szuka miejsca, w którym mógłby spotkać się z przyjaciółmi na drinka otrzyma inny rezultat wyszukiwania, niż szesnastoletnia dziewczyna, która również poszukuje ciekawego miejsca na spotkanie ze znajomymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)