Na Ziemi powstał nowy wulkan. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy"

Na Ziemi powstał nowy wulkan. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy"24.05.2019 16:18
Na Ziemi powstał nowy wulkan. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy"
Źródło zdjęć: © M. Watson / ardea.com/EAST NEWS

Kilka miesięcy temu naukowcy wykryli fale sejsmiczne przy wybrzeżu Afryki. Nikt nie wiedział, skąd pochodziły. Wyjaśnienie okazało się znacznie dziwniejsze, niże moglibyśmy sądzić.

Nadal znamy tylko ułamek tego, co znajduje się w głębinach ziemskich oceanów. Najlepszym dowodem na to jest ostatnie odkrycie naukowców. Na dnie morza, tuż przy francuskiej wyspie Majotta, leżącej pomiędzy Madagaskarem a Mozambikiem, powstał ogromny wulkan.

Wulkan znajduje się pod wodą, a właściwie na dnie. I jak mówią naukowcy, jak na niedawno powstały, jest sporych rozmiarów. Oczywiście w porównaniu do największych wulkanów na świecie nie jest gigantem. Wyrasta z dna na około 800 metrów a jego średnica mierzy około 5 kilometrów.

Nie brzmi imponująco, dopóki nie zdamy sobie sprawy, że powstał w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy" - mówi Nathalie Feuillet, lider wyprawy statku badawczego Marion Dufresne z Instytutu Geofizyki w Paryżu (IPGP).

Zobacz też wideo: Mount Everest nie jest najwyższy na Ziemi

Odkrycie tego nowo narodzonego wulkanu pochłonęło masę pracy. W badaniach brały udział zespoły z kilku francuskich instytucji. Były to Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS) we Francji, IPGP oraz Francuski Instytut Badań Eksploatacji Morza (Ifremer).

Dane zebrane z echosondy idealnie odzwierciedlają kształt wulkanu.

289809317665274874
Źródło zdjęć: © CNRS/IPGP-Université de Paris/Ifremer/BRGM

Badania polegały między innymi na wykorzystaniu sejsmometrów, umieszczonych na dnie oceanu. Były to miejsca uznawane za potencjalne źródła aktywności sejsmicznej. Kwestią czasu było wykrycie głębokiej komory magmowej, która stopniowo wytryskała lawę na dno oceanu. Oryginalny raport z całej wyprawy naukowej znajdziecie pod tym adresem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)