Na ISS poleci prywatny zespół astronautów. Będzie to pierwszy taki przypadek w historii

Na ISS poleci prywatny zespół astronautów. Będzie to pierwszy taki przypadek w historii

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
13.11.2020 12:39, aktualizacja: 02.03.2022 09:09

Misja Ax-1 realizowana przez firmę Axiom Space zakłada wysłanie prywatnego zespołu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Według wstępnych planów odbędzie się pod koniec 2021 roku. Niektórzy spekulują, że jednym z podróżujących będzie znany aktor – Tom Cruise.

Firma Axiom Space na razie nie zdradza zbyt wielu szczegółów na temat misji Ax-1. Wiadomo tylko, że najprawdopodobniej wezmą w niej udział cztery osoby. Jednym z członków załogi będzie Michael Lopez-Alegria, były astronauta NASA. Pojawiają się też spekulacje, że do zespołu może dołączyć aktor Tom Cruise, znany m.in. z takich filmów jak "Top Gun" czy "Mission: Impossible", a także reżyser Doug Liman.

Komercjalizacja lotów w kosmos

W czerwcu szef NASA - Jim Bridenstin potwierdził, że agencja kosmiczna prowadzi rozmowy na temat możliwego nakręcenia kilku scen do filmu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przekazał również, że jest w nie zaangażowana firma Axiom Space.

Turystyczne loty na ISS nie są nowością. Już wcześniej firma Space Adventures przy wsparciu Roskosmos wysłała na stację kosmiczną 7 turystów. W latach 2001-2009 odbyło się 8 takich lotów, ale ostatecznie Rosjanie zrezygnowali z kontynuacji tego projektu. Obecnie największe nadzieje na realizację turystycznych lotów w kosmos dają firmy SpaceX i Boeing, które w czerwcu 2019 roku otrzymały zezwolenie od NASA na ich realizację.

To właśnie współpraca pomiędzy Axiom Space i SpaceX pozwoli na wysłanie prywatnego zespołu astronautów na ISS. Będzie to historyczny moment, a wyjątkowości doda mu fakt, że po raz pierwszy prywatna firma zapłaci innej prywatnej firmie za wysłanie załogi w kosmos. Misja Ax-1 będzie ważnym punktem zwrotnym w planach komercjalizacji niskiej orbity okołoziemskiej. Axiom Space planuje nawet dołączyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej własny moduł mieszkalny w 2024 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)