Myśliwiec "Bohatera Ukrainy"? Rozbity MiG‑29 znaleziony niedaleko Winnicy

W okolicach Winnicy znaleziono wrak myśliwca MiG-29, który najprawdopodobniej należy do "Bohatera Ukrainy". Pilot za wszelką cenę próbował ocalić maszynę, a wcześniej zestrzelił pięć dronów Shahed-136 i dwa pociski manewrujące.

Wrak myśliwca MiG-29
Wrak myśliwca MiG-29
Źródło zdjęć: © Twitter, Ukraine Weapons Tracker
Karolina Modzelewska

14.10.2022 | aktual.: 15.10.2022 08:31

Ukraińskie Siły Powietrzne informowały, że 12 października około godz. 21 w pobliżu Winnicy awarii uległa jedna z maszyn używanych przez brygadę lotnictwa taktycznego. Jej pilot za wszelką cenę próbował ocalić myśliwiec i wylądować w bezpiecznym miejscu. Manewr nie powiódł się, na szczęście pilot zdążył się katapultować. Według doniesień ukraińskiej armii "czuje się dobrze". Co więcej, przed awarią pilot zdążył zestrzelić pięć dronów Shahed-136, a dzień wcześniej dwa pociski manewrujące.

MiG-29 należał do "Bohatera Ukrainy"?

Mykoła Oleszczuk, dowódca ukraińskich Sił Powietrznych zgłosił kandydaturę pilota do tytułu Bohatera Ukrainy. Zadeklarowano również, że ustalana będzie przyczyna awarii, która najprawdopodobniej miała charakter techniczny, chociaż pojawiają się informacje, że mogła zostać wywołana odłamkiem głowicy jednego ze zniszczonych dronów.

Z najnowszych doniesień wynika, że wrak myśliwca MiG-29 posiadający niebiesko-żółte malowanie w stylu grupy pokazowej "Ukraińskie Sokoły", który znaleziono w okolicy Winnicy, to niemalże na pewno maszyna pilotowana przez bohaterskiego pilota. Serwis Lotnictwo na swoim koncie facebookowym zaznaczył, że myśliwiec "prawdopodobnie po okresie składowania został przywrócony do stanu lotnego po wybuchu wojny".

MiG-29 (w kodzie NATO Fulcrum) to myśliwiec frontowy radzieckiej produkcji, opracowany przez biuro konstrukcyjne MiG-a i cały czas eksploatowany przez Ukraińców. Jak już informowaliśmy, są one przeznaczone do niszczenia celów powietrznych i naziemnych, ale ze względu na niewielki zasięg wykorzystuje się je głównie do walki blisko frontu i własnych sił. Te maszyny mogą poruszać się z maksymalną prędkością 2,3 Ma, a ich podstawowe uzbrojenie stanowi działko lotnicze GSz-30-1 kal. 30 mm na 150 sztuk amunicji.

Mig-29 w zależności od wersji posiada również od 6 do nawet 9 zewnętrznych węzłów podwieszanego uzbrojenia i może przenosić np. pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu R-27, pociski rakietowe krótkiego zasięgu R-73 czy bomby lotnicze o masie do 3000 kg. Ukraińskie myśliwce są coraz częściej wykorzystywane do zwalczania dronów kamikaze irańskiej produkcji - Shahed-136, Shahed-131 czy Mohajer-6.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie