MWC 2009: modny temat - komórki zasilane energią słoneczną

MWC 2009: modny temat - komórki zasilane energią słoneczną

17.02.2009 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trend poszukiwania alternatywnych źródeł energii dotarł także do branży komórek. Podczas konferencji Mobile World Congress swoje osiągnięcia w dziedzinie telefonów zasilanych energią słoneczną chcą pokazać nie tylko ci raczej nieznani u nas producenci (tacy jak chińska firma ZTE czy holenderska Intivation), ale też globalni potentaci: Samsung oraz LG Electronics.

W każdym "słonecznym" modelu ogniwa są zainstalowane z tyłu obudowy. Wystawienie tej strony aparatu na działanie promieni słonecznych przez dziesięć minut pozwala - w przypadku modelu LG - przeprowadzić trzyminutową rozmowę.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Jak wynika z pierwszych informacji, Samsung i LG chcą rozpocząć sprzedaż takich urządzeń jeszcze w tym roku. Samsung przewiduje rynkowy debiut swojego modelu Blue Earth Phone w drugim półroczu; telefon ma pojawić się najpierw w Wielkiej Brytanii. Tak się jednak składa, że akurat w krajach uprzemysłowionych popyt na telefony zasilane energia słoneczną może być niewielki: gniazdka elektryczne są prawie wszędzie, a poza tym nie jest wcale pewne, czy za sprawą ogniw słonecznych telefon będzie urządzeniem bardziej przyjaznym dla środowiska. Jak stwierdził w rozmowie z heise online Karsten Smid –. ekspert organizacji Greenpeace ds. energii i klimatu – takie urządzenia to "zabawki o wątpliwej wartości". Bateria ładowana ogniwem słonecznym nie jest bardziej toksyczna niż zwykły akumulator, ale trzeba wziąć pod uwagę, że ekologiczny bilans takich urządzeń (między innymi ze względu na krótki czas życia telefonów komórkowych) wypada raczej negatywnie. Należy też przypuszczać, że czas życia baterii spadnie: liczba cykli
ładowania jest ograniczona, a częste doładowania sprawią, że baterie już po krótkim czasie będą nadawały się do wymiany.

Bardziej odpowiedzialnym ekologicznie klientom Smid poleca ładowarki zasilane energia słoneczną, które są w stanie zaopatrywać w energię więcej urządzeń. Producenci komórek koncentrują się jednak nie tylko na bateriach słonecznych. W swoim Blue Earth Phone Samsung stawia na zastosowanie ekologicznych materiałów i wyposaża go w ładowarkę, która w trybie standby ma pobierać jedynie 30 mW. Dzięki temu telefon będzie się szczycić pięcioma gwiazdkami w zapowiedzianym niedawno systemie klasyfikacji ładowarek dla komórek i bez problemu spełni mające wkrótce wejść w życie wymagania UE.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)