Muszą rozbierać własny sprzęt. Kanibalizacja śmigłowców w Rosji

Muszą rozbierać własny sprzęt. Kanibalizacja śmigłowców w Rosji

Zniszczony Ka-52
Zniszczony Ka-52
Źródło zdjęć: © X | @OSINTI1
Norbert Garbarek
21.12.2023 11:05

Do sieci trafiły zdjęcia wykonane po ataku Ukraińców na okupowane przez Rosjan lotnisko w Berdiańsku. Widać na nich uszkodzony śmigłowiec Ka-52 Aligator, który – jak czytamy na profilu OSINT-I na platformie X, został porzucony po kanibalizacji. Obraz ma stanowić dowód na to, że Rosja ma problem z częściami do swoich maszyn.

Przypomnijmy, że Ukraińcy zaatakowali kilka miesięcy temu okupowane przez Rosjan lotnisko w Berdiańsku. Na skutek ostrzału pociskami ATACMS wojskom obrońców udało się zniszczyć lub uszkodzić 21 śmigłowców. Wśród nich znalazły się helikoptery Ka-52, Mi-8, Mi-24 oraz Mi-28.

Porzucony w Berdiańsku Ka-52 widoczny na opublikowanych w ostatnim czasie zdjęciach (wykonanych po październikowym ataku) został "pozostawiony po kanibalizacji w celu uzyskania części zamiennych" – czytamy na X. Rosjanie mają wyciągać z uszkodzonych śmigłowców wszystkie części, które mogą umieścić w pozostałych egzemplarzach, aby przedłużyć ich żywotność.

Warto też zaznaczyć, że o problemach rosyjskiej armii w kontekście braku części do serwisowania i bieżących napraw pisał w listopadzie br. Wall Street Journal, zdaniem którego Moskwa miała zwracać się o pomoc do Egiptu, Pakistanu i Brazylii, aby odkupić sprzedane tam wcześniej jednostki napędowe do śmigłowców. Wśród brakujących wówczas części wskazywano właśnie silniki do Ka-52 – czyli maszyny, którą widać na zdjęciach z październikowego ataku ATACMS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Śmigłowce Ka-52 w armii Rosji

Kamow Ka-52 Aligator to dziś jeden z podstawowych śmigłowców wykorzystywanych przez Rosję. Jego seryjną produkcję rozpoczęto w 2008 r. (choć projekt powstał już w 1987 r.) i od tego czasu maszyna doczekała się modernizacji, w ramach której m.in. zdecydowano się na montaż dwumiejscowego kokpitu z siedzeniami pilotów ustawionymi obok siebie.

Aligator charakteryzuje się dużą zwrotnością, co stanowi o niebagatelnej użyteczności na froncie, bowiem trafienie w przelatujący śmigłowiec wymaga znacznej precyzji. Jednostkę napędową Ka-52 stanowią dwa silniki Klimow VK-2500 o mocy ponad 2400 KM każdy. Dzięki nim maszyna rozpędza się do prędkości maksymalnej ok. 300 km/h przy pasie własnej 7,7 t.

Cechą charakterystyczną Ka-52 jest układ dwóch przeciwbieżnych wirników o średnicy 14 m każdy. Nie bez znaczenia pozostaje też uzbrojenie, któremu Aligator zawdzięcza miano "ognistego rydwanu". Na jego wyposażeniu znajdują się bowiem naprowadzana laserowo rakieta AT-12 z systemem celowniczym I-251W oraz działko Szipunow 2A42 kal. 30 mm. Nie brakuje też zapasu pocisków kierowanych.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie