Mumie sprzed ponad 2000 lat. Robotnicy natrafili na nie w chilijskiej kopalni miedzi

Mumie sprzed ponad 2000 lat. Robotnicy natrafili na nie w chilijskiej kopalni miedzi

Mumie sprzed ponad 2000 lat. Robotnicy natrafili na nie w chilijskiej kopalni miedzi
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Karolina Modzelewska
27.08.2020 11:36

W trakcie prac związanych z powiększaniem kopalni miedzi robotnicy natrafili na niezwykłe znalezisko. Zauważyli bardzo dobrze zachowane mumie ubrane w jaskrawe stroje. Wszystko wskazuje na to, że pochodzą z wczesnej epoki preklasycznej.

Na północy Chile, w kopalni miedzy Quebrada Blanca robotnicy natrafili na cztery groby i znajdujące się w nich mumie, które najprawdopodobniej mają ponad 2000 lat. Eksperci starają się określić ich prawdziwy wiek, chociaż wszystko wskazuje na to, że mumie powstały w epoce preklasycznej, czyli w latach 1100–400 przed Chrystusem.

Świetnie zachowane mumie

Mumie wyróżnia jaskrawy ubiór (ubrania zostały wykonane przy wykorzystaniu zaawansowanych technik) oraz to, że zachowały się w bardzo dobrym stanie. Na ich głowach znajdują się turbany, a na nogach sandały wykonane ze skóry uchatki patagońskiej. Oprócz mumii zachowały się też liczne przedmioty, zdradzające wiele informacji o stylu życia pochowanych osób – ozdoby, sprzęt do polowań, kosze, instrumenty.

Zdaniem archeologa Mauricio Uribe jest to bardzo cenne odkrycie, które wzbogaci wiedzę o regionie Norte Grande. Przedsiębiorstwo, zajmujące się powiększaniem kopalni nie będzie utrudniało prac archeologom. Firma poinformowała, że odkryte stanowisko zostanie utrzymane, a w trakcie prac zwiększony zostanie nadzór nad prowadzonymi działaniami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)