Trwa ładowanie...

Mumie sprzed 2,5 tys. lat odkryte w Egipcie. Wyjątkowe znalezisko

Jak poinformowali egipscy urzędnicy, w nekropolii miasta Sakkara znaleziono ponad 100 pomalowanych drewnianych sarkofagów i 40 posągów pogrzebowych. Wiele z nich zawierało w środku zmumifikowane ciała. Jest to największe tego typu znalezisko w tym kraju w 2020 roku – donosi New York Times.
Share
Jeden z odnalezionych sarkofagów (twitter.com/khaledelenany6)
Jeden z odnalezionych sarkofagów (twitter.com/khaledelenany6)Źródło: Twitter.com
d1gzz26

Khaled el-Enany, egipski minister turystyki i starożytności stwierdził, że "zapieczętowane drewniane sarkofagi, z których część zawiera mumie, pochodzą sprzed 2,5 tys. lat i są zachowane w doskonałym stanie". Jak pisze NYT, doskonała jakość sarkofagów oznacza, że były to prawdopodobnie miejsca spoczynku najbogatszych obywateli.

Czytaj też: Zmiany klimatu mogły spowodować wyginięcie prehistorycznych gatunków człowieka

Do zobaczenia w muzeum

Inne odnalezione razem z sarkofagami przedmioty to m.in. maski pogrzebowe, kanopy i amulety.

Artefakty i trumny będą ostatecznie wystawione w kilku muzeach w Egipcie, w tym w Wielkim Muzeum Egipskim, rozległym centrum archeologicznym budowanym w pobliżu piramid w Gizie. Ma ono zostać otwarte w przyszłym roku.

d1gzz26

Sakkara, miasto ok. 32 km na południe od Kairu, od dawna jest źródłem ważnych znalezisk archeologicznych. W 1970 roku jego nekropolia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam kilkanaście miejsc pochówku, w tym Piramida Schodkowa Króla Dżosera, pierwsza znana piramida pochówkowa.

Czytaj też: Prehistoryczni łowcy nie byli tylko mężczyznami. Kobiety także polowały na grubą zwierzynę

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gzz26

Podziel się opinią

Share
d1gzz26
d1gzz26
Więcej tematów