MSPO 2019. Prototyp nowego pływającego wozu piechoty "Borsuk" zaprezentowany po raz pierwszy

MSPO 2019. Prototyp nowego pływającego wozu piechoty "Borsuk" zaprezentowany po raz pierwszy

MSPO 2019. Prototyp nowego pływającego wozu piechoty "Borsuk" zaprezentowany po raz pierwszy
Źródło zdjęć: © WP.PL | Piotr Urbaniak
Bolesław Breczko
04.09.2019 09:13

"Borsuk" w niedalekiej przyszłości zastąpi wysłużone Bojowe Wozy Piechoty (BWP-1), znajdujące się na wyposażeniu brygad zmechanizowanych Sił Zbrojnych RP. Na targach MSPO 2019 w Kielcach zaprezentowano prototyp tego wozu przyszłości.

W obecności Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej po raz pierwszy zaprezentowano funkcjonujący prototyp Nowego Pływającego Wozu Piechoty kr. "Borsuk" wyposażony w Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30, zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Nowy, bojowy, pływający wóz piechoty "Borsuk" będzie charakteryzować się dużą manewrowością oraz zdolnością do działania w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Pojazd przeznaczony jest do ochrony załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych. Wóz ma chronić też przed improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Właśnie takie materiały stanowiły największe zagrożenie dla patroli w Iraku i Afganistanie.

Obraz
© WP.PL | Piotr Urbania

Zdalnie Sterowany System Wieżowy uzbrojony jest w 30 mm armatę automatyczną z dwudrożnym systemem dosyłania amunicja i karabinem maszynowym 7,62 mm. Możliwości przeciwpancerne zapewni podwójna wyrzutnia PPK SPIKTE.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (251)