Mozilla naprawia problem z... QuickTime'm

Mozilla naprawia problem z... QuickTime'm

19.09.2007 11:00, aktualizacja: 19.09.2007 11:32

Programiści z Fundacji Mozilla udostępnili nową wersję Firefoksa - wydanie 2.0.0.7. Najważniejszą wprowadzoną w niej nowością jest poprawka, która chroni użytkowników open-source'owej przeglądarki przed atakami przeprowadzanymi za pośrednictwem luki w... odtwarzaczu multimedialnym QuickTime firmy Apple.

Pierwsze informacje na temat błędu w QuickTime'ie pojawiły się kilka dni temu - pewien brytyjski programista odkrył wtedy, że znany od kilku miesięcy błąd w oprogramowaniu Apple'a może zostać łatwo wykorzystany do zaatakowania komputera, jeśli w systemie zainstalowana jest przeglądarka Firefox ( pisaliśmy o tym szerzej w tekście "QuickTime i Firefox - niebezpieczna para" - http://www.pcworld.pl/news/123773.html ).

Przedstawiciele Fundacji Mozilla zapowiedzieli wtedy, że dokładnie zbadają problem. Przeprowadzone przez nich analizy wykazały, że błąd znajduje się w QuickTime. _ "Jeśli Firefox jest w systemie domyślną przeglądarką internetową, to może się zdarzyć, że podczas próby otworzenie w QuickTimie odpowiednio zmodyfikowanego pliku multimedialnego możliwe będzie skuteczne zaatakowanie przeglądarki. Przyczyną problemu jest luka w zabezpieczeniach odtwarzacza firmy Apple" _ - tłumaczą przedstawiciele MF.

Koncern Apple na razie nie udostępnił odpowiedniej poprawki dla QuickTime'a ( nie wiadomo, kiedy będzie ona gotowa ) - w tej sytuacji Fundacja zdecydowała się na przygotowanie uaktualnienia, które sprawi, że użytkownicy Firefoksa nie będą narażeni na taki atak. Mowa tu o najnowszym wydaniu przeglądarki, oznaczonym numerem 2.0.0.7.

Więcej informacji o problemie znaleźć można na stronie Mozilli - http://en-us.www.mozilla.com/en-us/firefox/2.0.0.7/releasenotes/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)