Mozilla chce, by Google i Microsoft współpracowały

Mozilla chce, by Google i Microsoft współpracowały08.06.2008 10:30
Mozilla chce, by Google i Microsoft współpracowały
Źródło zdjęć: © Mozilla

Mozilla wezwała Microsoft i Google'a, by wspólnie wypracowały standard dla offline'owych aplikacji bazujących na przeglądarkach. Firefox, który zostanie upubliczniony w ciągu najbliższych dni, jest w stanie obsłużyć takie aplikacje.

Dzięki temu, np. osoba pisząca maila, która nagle utraci połączenie, może kontynuować pracę, a gdy sygnał się pojawił, przeglądarka automatycznie ponowi zerwane połączenie.

Firefox wykorzystuje w tym celu HTML 5 - jest on obecnie używany tylko w aplikacjach testowych. Mozilla ma nadzieję, że jeśli Google i Microsoft wypracują wspólny standard, to programiści nie będą musieli przygotowywać wielu różnych wersji offline'owych aplikacji.

Google ma już własny standard, Google Gears, a przedstawiciele Mozilli sądzą, że i Microsoft może stworzyć coś podobnego. Najważniejsze dla nich jest to, by oba te standardy dobrze ze sobą współpracowały. To właśnie rosnąca popularność offline'owych aplikacji zmusiła Mozillę, jak poinformował Tristan Nitot, szef jej europejskiego oddziału, do uporania się z poważną bolączką Firefoksa, jaką było zużywanie olbrzymich ilości pamięci operacyjnej.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)