Motorola Mobility od dzisiaj oficjalnie w rękach Lenovo

Motorola Mobility od dzisiaj oficjalnie w rękach Lenovo
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

30.10.2014 12:46, aktual.: 30.10.2014 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lenovo i Google poinformowały dzisiaj o zakończeniu przejęcia przez Lenovo od Google firmy Motorola Mobility. Przejęcie marki Motorola i oferty smartfonów, takich jak modele z serii Moto X, Moto G, Moto E i DROIDTM, a także planowanych produktów marki Motorola zapewniło Lenovo trzecie miejsce wśród największych producentów smartfonów.

Motorola będzie działać w strukturach Lenovo jako spółka w pełni zależna. Siedziba Motoroli pozostanie w Chicago. Dzięki finalizacji przejęcia grupa Lenovo zyskuje nową spółkę portfelową zatrudniającą niemal 350. pracowników z różnych krajów — w tym około 2800 z USA — którzy zajmują się projektowaniem, konstruowaniem i sprzedażą urządzeń Motoroli oraz wsparciem użytkowników.

Oprócz smartfonów uwagę konsumentów zwrócił zegarek Moto 360. który dowodzi, że Motorola rozwija się w nowych obszarach urządzeń mobilnych. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Lenovo spodziewa się uzyskać rentowność Motoroli w ciągu 4–6 kwartałów.

Google utrzyma posiadanie większości portfela patentów Motorola Mobility, a Motorola uzyska licencję na korzystanie z tego obszernego zbioru patentów i innych elementów własności intelektualnej tej firmy. Motorola zachowa ponad 200. patentów, wiele umów o wzajemnych licencjach patentowych, a także markę Motorola Mobility i znaki towarowe.

Łączna cena zakupu wyniosła około 2,9. miliarda USD (z pewnymi korektami po finalizacji). Na sumę tę złożyło się około 660 milionów USD w gotówce i 519 107 215 nowo wyemitowanych akcji zwykłych Lenovo o łącznej wartości 750 milionów USD. Pakiet ten stanowi około 4,7% procent akcji Lenovo w obrocie i został przekazany firmie Google po finalizacji. Pozostałe 1,5 miliarda USD zostanie wypłacone firmie Google przez Lenovo na podstawie weksla płatnego w okresie trzyletnim. Firma Lenovo wypłaciła też Google osobne odszkodowanie pieniężne w wysokości około 228 milionów USD głównie za środki pieniężne i kapitał obrotowy będące w posiadaniu Motoroli w momencie finalizacji transakcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)