Moskwa gotowa na wojnę z talibami? Rosyjski generał wprost

Moskwa gotowa na wojnę z talibami? Rosyjski generał wprost

Gen. Anatolij Sidorow
Gen. Anatolij Sidorow
Źródło zdjęć: © East News | SPUTNIK Russia
Adam Gaafar
09.09.2021 09:37

Gen. Anatolij Sidorow, szef połączonego sztabu ODKB, przekazał rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti, że sojusz jest gotowy na odparcie wszelkich możliwych zagrożeń ze strony Afganistanu. Oznacza to, że ewentualna agresja talibów na jedno z państw członkowskich spotka się z reakcją Moskwy, włączając w to konflikt zbrojny.

ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) jest rodzajem sojuszu wojskowego pomiędzy Rosją, Białorusią, Armenią, Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem. Członkowie organizacji są zobowiązani do udzielania pomocy pozostałym, jeśli tylko znajdą się oni w sytuacji zagrożenia. W związku ze zmianą władzy w Afganistanie pojawiły się obawy, że talibowie mogą zagrozić pobliskim państwom, będącym sojusznikami Moskwy.

Rosja odpowie na ewentualną agresję

Generał pułkownik Anatolij Sidorow zapewnił w rozmowie z RIA Novosti, że ODKB jest gotowa odeprzeć każde potencjalne zagrożenie płynące z Afganistanu.

Teraz cały świat martwi się tym, jak rozwinie się sytuacja w Afganistanie i wokół niego. Wszyscy wiemy, że są państwa członkowskie naszej organizacji, które bezpośrednio graniczą z Afganistanem... Myślę, że naszym zadaniem jest być gotowym na każdy rozwój sytuacji. (…) Nie zapomnieliśmy o problemach państw graniczących z Afganistanem. Tam jest niestabilnie. ODKB jest gotowa odeprzeć wszelkie zagrożenia – powiedział wojskowy podczas odbywających się w Kirgistanie ćwiczeń szybkiego reagowania ODKB "Rubież-2021".

Gen. Sidorow zaznaczył, że jednym z obecnych wyzwań stojących przed organizacją jest zwalczenie zagrożenia terrorystycznego. Dodał, że kolejne ćwiczenia wojskowe ODKB odbędą się w październiku w Tadżykistanie, niedaleko granicy z Afganistanem.

Rosja może wysłać bombowce przeciw talibom?

Przypomnijmy, że to kolejna wypowiedź rosyjskiego wojskowego, dotycząca możliwego zagrożenia ze strony talibów. W sierpniu gen. Jurij Bałujewski, były szef sztabu rosyjskich sił zbrojnych, przekazał RIA Novosti, że Moskwa może wysłać przeciw talibom bombowce, jeśli tylko zagrożą oni państwom członkowskim ODKB.

Reakcje są możliwe. Jeśli śledziliście ćwiczenia w Uzbekistanie, zauważyliście, że używano tam bombowców Tu-22M3 do przeprowadzania ataków dalekiego zasięgu na wybrane cele. Te samoloty są ostrzeżeniem dla talibów, aby nie zbliżali się do granic – mówił wtedy gen. Bałujewski.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie