MON: prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o współpracy wojskowej między Polską a USA

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy pomiędzy rządem RP a rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał umowę o współpracy z USA
Prezydent Andrzej Duda podpisał umowę o współpracy z USA
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Narodowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o współpracy wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Podpis głowy państwa oznacza, że ratyfikacja umowy podpisanej 15 sierpnia 2020 roku przez szefa MON Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu USA Michaela Richarda Pompeo nastąpi w ciągu 14 dni.

Dokument jest wypełnieniem deklaracji prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa z 2019 roku o zwiększeniu obecności amerykańskiej armii w Polsce. Zdecydowano wtedy o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w naszym kraju z rotacyjnej na trwałą. Liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej zakłada stworzenie w Polsce w październiku 2020 r. wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki, która będzie odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych znajdującymi się na wschodniej flance NATO.

Umowa zakłada także możliwość dalszego zwiększania obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce oraz organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tysięcy żołnierzy USA.

Ustalono także ramy prawne obecności wojsk USA w Polsce. Przyjęte zasady opierają się głównie na regulacjach wspólnych dla wszystkich członków NATO, czyli umowy NATO SOFA z 1951 r., którą Polska przyjęła wraz z członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Na mocy umowy, Polska będzie określać, które części baz wojskowych będą udostępnione żołnierzom USA, a zasady ich użytkowania nie będą ograniczać polskiej suwerenności. Przedstawiciele polskich służb i straży otrzymają dostęp do obiektów wspólnie użytkowanych lub wyłącznie użytkowanych przez wojska USA.

Polska, podobnie jak inne kraje, które goszczą amerykańskich żołnierzy, zapewni im bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacuje się, że koszt działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln. zł rocznie.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościusawojsko
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (338)