MON kupuje 1300 najnowocześniejszych rakiet przeciwlotniczych

MON kupuje 1300 najnowocześniejszych rakiet przeciwlotniczych20.12.2016 15:50
MON kupuje 1300 najnowocześniejszych rakiet przeciwlotniczych
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA | Spike78

Nowoczesne rakiety przeciwlotnicze PIORUN, produkowane przez polską spółkę Mesko, mogą trafić do Wojsk Specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Zamówienie ma zostać zrealizowane do 2022 roku.

Umowa podpisana 20 grudnia 2016, pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a spółką Mesko S.A. należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, obejmuje 1300 rakiet oraz 420 mechanizmów startowych. Broń ma zostać dostarczona w latach 2017-2022.

Wyrób otrzymał nagrodę prezydenta RP podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego podczas Targów Kielce w 2016. PIORUN to idealna broń dla Wojsk Obrony Terytorialnej - pisze na stronie MON rzecznik prasowy ministerstwa, Bartłomiej Misiewicz.

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy to rozwinięcie używanego w Wojsku Polskim systemu GROM. Są to lekkie (ok 19 kg), przenoszone przez żołnierzy wyrzutnie rakiet, przeznaczone do zestrzeliwania śmigłowców, samolotów oraz dronów. GROM działa na zasadzie "wystrzel i zapomnij". Po namierzeniu celu oraz odpaleniu rakiety żołnierz może się schować, rakieta automatycznie znajdzie cel. *Zestawy GROM były z powodzeniem wykorzystywane przeciwko rosyjskiemu lotnictwu podczas konfliktu w Gruzji w 2008 roku. *

Zestawy PIORUN będą różnić się od GROM-ów zwiększonym zasięgiem (maksymalna odległość to 6 km, a maksymalny pułap to 4 km), zwiększoną odpornością na zakłócenia, dwukrotnie zwiększoną zdolnością wykrywania i śledzenia celów. PIORUN wyposażony będzie też w celownik termalny, co umożliwi zestrzeliwanie statków powietrznych również w nocy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)