Mocarstwo podjęło decyzję. Gigant zostaje w pobliżu Izraela
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, Lloyd Austin, wydał oficjalny rozkaz, zgodnie z którym lotniskowiec USS Gerald R. Ford ma pozostać na Morzu Śródziemnym przez następne kilka tygodni. Jak podaje agencja AP, decyzja ta została podjęta w celu utrzymania dwóch amerykańskich lotniskowców w pobliżu Izraela, podczas gdy trwa konflikt z Hamasem.
To już trzeci raz, kiedy misja lotniskowca USS Gerald R. Ford jest przedłużana, co, jak zauważa AP, jest wyrazem nieustających obaw USA o niestabilność w regionie na tle trwającej wojny w Gazie. W ostatnich latach rzadko zdarzało się, aby Stany Zjednoczone utrzymywały w tym regionie dwa lotniskowce, co dodatkowo podkreśla powagę sytuacji.
Pentagon zdecydował się na zwiększenie swojej obecności wojskowej w regionie po atakach Hamasu, które miały miejsce 7 października. Celem tej decyzji jest powstrzymanie Iranu przed przekształceniem wojny w konflikt o zasięgu regionalnym. Od tamtej pory, bojownicy wspierani przez Iran, działający w Iraku i Syrii, wykorzystują trwającą wojnę do regularnych ataków rakietami, dronami i pociskami na instalacje wojskowe USA w tych krajach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje AP, w piątek w regionie znajdowało się 19 amerykańskich okrętów wojennych, w tym siedem we wschodniej części Morza Śródziemnego i 12 kolejnych, które rozlokowane są wzdłuż Morza Czerwonego, przez Morze Arabskie aż do Zatoki Perskiej.
Decyzja o pozostawieniu USS Gerald R. Ford – najnowszego lotniskowca amerykańskiej marynarki wojennej – w regionie, została podjęta po tym, jak izraelski minister obrony, Yoav Gallant, oświadczył w czwartek, że zniszczenie Hamasu zajmie kilka miesięcy. Jak podkreśla AP, oznacza to, że wojna może się przeciągnąć.
Największy na świecie lotniskowiec
Lotniskowiec USS Gerald R. Ford to największa tego typu jednostka na świecie, która pozostaje obecnie w służbie. Jej wymiary to niespełna 340 m długości i ok. 41 m szerokości. Wyporność okrętu przekracza 100 tys. ton. Niebagatelne gabaryty nie przeszkadzają jednostce rozpędzić się do prędkości 30 węzłów (ok. 55 km/h). Odpowiadają za to dwa reaktory atomowe A1B.
Na pokładzie USS Gerald R. Ford znajduje się przede wszystkim szereg najnowocześniejszych maszyn należących do Stanów Zjednoczonych. Są to m.in. myśliwce F-35, ale nie brakuje też dziesiątek bezzałogowców. Ponadto na pokładzie lotniskowca znajduje się wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić załogę liczącą ponad 4,5 tys. osób.
Wspomniany okręt to również jednostka, którą wyposażono w nowoczesne katapulty elektromagnetyczne. Te zastąpiły parowe rozwiązania, które stosowano na starszych konstrukcjach. Ta technologia pozwala obsługiwać więcej startów i lądowań w porównaniu z poprzednikami USS Gerald R. Ford.