Misja badawcza na Jowisza. Polska też bierze udział

Misja badawcza na Jowisza. Polska też bierze udział
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Tomruen

18.06.2019 20:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Misja JUICE realizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ma na celu zbadanie Jowisza i jego księżyców. W prace związane z misją zaangażowani są polscy naukowcy, inżynierowie i firmy. Podróż do największej planety Układu Słonecznego rozpocznie się w 2022 roku.

Misja JUICE to jeden z bardziej wymagających do tej pory realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) projektów i wezmą w niej udział również Polacy. Projekt jest częścią programu naukowego o nazwie "Kosmiczna Wizja" (ang. Cosmic Vision), a jego całkowity koszt będzie sięgał prawie 900 mln euro.

Misja badawcza JUICE – cele i założenia

Celem JUICE jest zbadanie Jowisza, będącego najmasywniejszą planetą w Układzie Słonecznym oraz jego księżyców, przede wszystkim największego z nich – Ganimedesa. Pozostałe duże, naturalne satelity Jowisza to Io, Europy, Kallisto. Poza nimi udało się odkryć jeszcze około 70 innych, mniejszych obiektów orbitujących wokół planety.

"Na ich powierzchni znajdziemy lód, a naukowcy podejrzewają, że panujące na większej głębokości warunki, w tym obecność wody w stanie ciekłym, mogą być dogodne dla powstania życia" – wyjaśnia Jacek Kosiec w informacji przesłanej PAP. Dzięki wynikom badań prowadzonych na Jowiszu i jego księżycach być może naukowcy będą bliżej odpowiedzi na pytania dotyczące formowania się planet i pojawiania się życia.

Jak to możliwe, by tak daleko od Słońca znajdowała się woda w stanie ciekłym? Według wzorów opracowanych przez naukowców masa Jowisza jest tak duża, że zakłóca grawitację jego satelitów. To powoduje rozciąganie się i kurczenie się księżyców planety. Powstałe tarcie może "rozgrzać" ich jądra do temperatur sprzyjających występowaniu wody w stanie ciekłym. Projekt JUICE ma na celu sprawdzenie teorii oraz zebranie danych umożliwiających opisanie warunków, które mogłyby doprowadzić do uformowania się środowisk przyjaznych powstawaniu życia.

Jako pierwszy cel bardziej szczegółowych badań wybrano Ganimedes, ponieważ według naukowców panują tam najlepsze warunki do zbierania i analizowania danych, a także może być on bazą dla dalszych wypraw – na pozostałe księżyce oraz samego Jowisza. Droga na Ganimedes potrwa około 7 lat, a dane będą zbierane około 3-3,5 roku.

Ariane 5 w drodze na Ganimedesa

O sukcesie całej misji będzie w dużej mierze decydować to, jak sprawnie pójdzie budowa odpowiedniego statku kosmicznego oraz rakiety, która wyniesie go w trasę. Sonda musi ruszyć w podróż w stronę Jowisza w konkretnym oknie czasowym - wiosną 2022 roku. Dzięki temu będzie mogła skorzystać z asyst grawitacyjnych Wenus, Marsa oraz Ziemi, wykorzystując idealną koniunkcję planet. Jeśli start zostanie przesunięty może nie udać się zrealizować wszystkich celów badawczych misji.

Za integrację całego systemu odpowiadać będzie Airbus Defence and Space, ale w łańcuch dostawców zaangażowanych jest wiele firm i instytucji naukowych z całej Europy. Z Polski w pracach biorą udział specjaliści m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, spółki Creotech Instruments S.A., firmy Astronica, Astri Polska i Sener Polska.

kosmosjowiszeuropejska agencja kosmiczna
Komentarze (1)