Miód lepiej radzi sobie z kaszlem i przeziębieniami niż antybiotyki, twierdzą badania

Miód lepiej radzi sobie z kaszlem i przeziębieniami niż antybiotyki, twierdzą badania20.08.2020 10:04
Miód lepiej radzi sobie z kaszlem i przeziębieniami niż antybiotyki, twierdzą badania
Źródło zdjęć: © Pixabay

Miód może być lepszy niż konwencjonalne metody leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła – donosi Guardian. Zaletami miodu jest cena, dostępność i nie ma żadnych skutków ubocznych.

Jak powiedzieli naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, lekarze polecają tę substancję jako alternatywę dla antybiotyków, które są często przepisywane na takie infekcje, nawet jeśli nie są skuteczne.

– Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną przepisywania antybiotyków. Ponieważ większość z tych infekcji jest wirusowa, przepisywanie antybiotyków jest zarówno nieskuteczne, jak i niewłaściwe – stwierdzili autorzy badania opisując je na łamach BMJ Evidence Based Medicine.

Miód dobrą alternatywą

Naukowcy zapoznali się z bazami danych odpowiednich badań porównujących miód i preparaty, które zawierały go jako składnik – głównie leki przeciwhistaminowe, wykrztuśne, przeciwkaszlowe i przeciwbólowe. Badacze znaleźli 14 odpowiednich badań klinicznych, w których wzięło udział 1761 uczestników w różnym wieku.

Analiza danych z badań wykazała, że miód jest bardziej skuteczny niż konwencjonalne leki, np. w zmniejszeniu nasilenia kaszlu. Dwa z badań wykazały, że objawy utrzymywały się o jeden do dwóch dni mniej wśród osób leczonych miodem.

Jednakże naukowcy zwrócili również uwagę, że tylko dwa z analizowanych przez nich badań wykorzystywały placebo, dlatego nadal potrzeba większej ilości badań, żeby wyciągnąć ostateczne wnioski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)