Miód lepiej radzi sobie z kaszlem i przeziębieniami niż antybiotyki, twierdzą badania

Miód lepiej radzi sobie z kaszlem i przeziębieniami niż antybiotyki, twierdzą badania

Miód lepiej radzi sobie z kaszlem i przeziębieniami niż antybiotyki, twierdzą badania
Źródło zdjęć: © Pixabay
20.08.2020 10:04

Miód może być lepszy niż konwencjonalne metody leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła – donosi Guardian. Zaletami miodu jest cena, dostępność i nie ma żadnych skutków ubocznych.

Jak powiedzieli naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, lekarze polecają tę substancję jako alternatywę dla antybiotyków, które są często przepisywane na takie infekcje, nawet jeśli nie są skuteczne.

– Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną przepisywania antybiotyków. Ponieważ większość z tych infekcji jest wirusowa, przepisywanie antybiotyków jest zarówno nieskuteczne, jak i niewłaściwe – stwierdzili autorzy badania opisując je na łamach BMJ Evidence Based Medicine.

Miód dobrą alternatywą

Naukowcy zapoznali się z bazami danych odpowiednich badań porównujących miód i preparaty, które zawierały go jako składnik – głównie leki przeciwhistaminowe, wykrztuśne, przeciwkaszlowe i przeciwbólowe. Badacze znaleźli 14 odpowiednich badań klinicznych, w których wzięło udział 1761 uczestników w różnym wieku.

Analiza danych z badań wykazała, że miód jest bardziej skuteczny niż konwencjonalne leki, np. w zmniejszeniu nasilenia kaszlu. Dwa z badań wykazały, że objawy utrzymywały się o jeden do dwóch dni mniej wśród osób leczonych miodem.

Jednakże naukowcy zwrócili również uwagę, że tylko dwa z analizowanych przez nich badań wykorzystywały placebo, dlatego nadal potrzeba większej ilości badań, żeby wyciągnąć ostateczne wnioski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)