Minipecet jak marzenie

Minipecet jak marzenie

Minipecet jak marzenie
Źródło zdjęć: © IDG.pl
04.05.2009 13:00, aktualizacja: 04.05.2009 13:36

Mały i uniwersalny komputer to marzenie wielu osób. Jeżeli ponadto będzie niedrogi, ładny i odtworzy dowolny film HD, to może zrewolucjonizować rynek. Takim komputerem jest Acer Revo.

Netbooki i nettopy, których konstrukcja opiera się na platformie Intel Atom, osiągają wydajność wystarczająca do obsługi prostych programów biurowych i filmów w niskiej rozdzielczości. Najnowsza platforma NVIDII - ION, która również korzysta z procesorów Atom, pozwala uniknąć tych ograniczeń dzięki zastosowaniu zintegrowanego układu graficznego GeForce 9400M. Wystarczą najnowsze sterowniki, które pozwolą na pełne wykorzystanie technologii CUDA i można oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, odtwarzane nie tylko z płyty. Można też uruchomić na niej gry, jednak nie oczekuj cudownej wydajności. Acer Aspire Revo zapewni płynną rozgrywkę.

ION - możliwości

Istotną zaletą platformy ION jest jej elastyczność, bo skutecznie łączy małe wymiary ze sporymi możliwościami i - co istotne - przystępną ceną ( Acer Revo ma kosztować 1000-120. zł ). ION może służyć do budowy nie tylko małego komputera stacjonarnego, ale również netbooka, bo nie wymaga dużych układów chłodzących i jest energooszczędna. Platformie tej przyznano również certyfikat Windows Vista. NVIDIA promuje ją jako najmniejszy na świecie pełnoprawny komputer i jest w tym sporo racji - gdy pojawi się wersja z dwurdzeniowymi procesorami Atom, z pewnością będzie to propozycją, atrakcyjniejsza od typowych domowych desktopów, służących do pracy i oglądania filmów.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Mały, lecz elegancki

Acer prezentuje się bardzo ładnie, do tego zajmuje niewiele miejsca na biurku (195x195x3. mm). Obudowa wykonana jest z dobrego plastiku i dzięki specjalnej podstawce może stać tak w pionie, jak i w poziomie. Sprytny system mocowania pozwala na zainstalowanie komputera z tyłu każdego monitora lub telewizora LCD przystosowanego do uchwytu VESA. To idealne rozwiązanie, gdy masz małe biurko. Ciekawie zaprojektowano przycisk uruchamiania, który zintegrowano ze ścianką boczną. Mocną stroną tego modelu jest bogate wyposażenie w różnego rodzaju złącza. Do dyspozycji masz: zwykłe gniazdo VGA do podłączenia monitora, HDMI w najnowszej wersji 1.3a obsługującej dźwięk wielokanałowy 7.1, cztery gniazda USB zamontowane z tyłu obudowy i dwa z przodu, co pozwala na szybkie podłączanie urządzeń. Dodatkowo z przodu wyprowadzono gniazdo eSATA, które umożliwia podłączenie szybkich dysków zewnętrznych.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Testowana przez nas wersja nie zawiera bezprzewodowej karty sieciowej, dysponuje za to zwykłą, o prędkości 10/100/1000. Nettop Acera wyposażono w 2 GB pamięci DDR2, z czego część zarezerwowana jest dla karty graficznej. Do dyspozycji jest 2,5-calowy dysk Hitachi HTS543216L9A o pojemności 160 GB. Sam komputer nie ma napędu optycznego. Za chłodzenie odpowiada niewielki wentylator, dosyć głośny na maksymalnych obrotach, co jest również wadą konstrukcji opartych na platformie Atom Intela. Do komputera dodawany jest też zewnętrzny zasilacz o mocy 65 W.

Dodatki

Acer AspireRevo oferowany będzie z wielofunkcyjnym kontrolerem gier, wyposażonym w 3-kierunkowe czujniki ruchu. Kontroler może służyć jako urządzenie wskazujące (bezprzewodowa mysz) lub pilot do sterowania funkcjami multimedialnymi, a ponadto umożliwia obsługiwanie trzech podstawowych typów gier: symulatorów lotniczych lub wyścigów samochodowych, sportowych (tenis lub baseball), FPS (broń z wbudowanym spustem). Urządzenie to śledzi i rozpoznaje ruchy użytkownika, co umożliwia sterowanie postacią albo wirtualnym samochodem.

Multimedia

Mocną stroną komputera jest pełna obsługa dekodowania popularnych wśród internautów filmów HD, zarówno z płyt Blu-ray, jak i plików multimedialnych kodowanych w H.26. lub MPEG2, czyli zapisanych w trybie 720p i 1080p. Podczas ich odtwarzania obciążenie procesora oscyluje sięga 50%. Niestety pomimo obsługi HDMI w wersji 1.3a, po podłączeniu urządzenia do nowoczesnego amplitunera wyposażonego w komplet dekoderów HD audio (DTS-HD MA i HR oraz Dolby TrueHD) nie posłuchamy audio we wspomnianych formatach. Choć PowerDVD w najnowszej wersji (starszej 8 również) dekoduje nowe formaty, to maksimum co uzyskaliśmy podczas testów na wyjściu HDMI to ścieżka Dolby TrueHD 2.0 przetworzona przez PowerDVD do formatu PCM. W przypadku wyboru przesyłania czystego strumienia audio do amplitunera możemy słuchać dźwięku wyłącznie w standardowych formatach Dolby Digital i DTS.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Vista i gry

Producent twierdzi, że wydajność urządzenia pozwala pograć w "Spore" czy "Call Of Duty 4". Na początek postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer radzi sobie z takimi tytułami, jak "Crysis", "S.T.A.L.K.E.R.", "Clear Sky" czy "FarCry 2" w rozdzielczości 1024x786 pikseli i ze średnią liczbą detali. Niestety, wydajność jest za niska, bo gry te działają z prędkością 4-16 klatek/s, a to nie zapewnia nawet minimum komfortu. Z prostszymi grami o słabszych wymaganiach, np. "Spore" lub starszymi tytułami spisuje się całkiem dobrze. O dziwo, całkiem dobrze radzi sobie również z Vistą, która co prawda nie działa na pełnych obrotach, ale po uaktywnieniu Aero można wygodnie pracować i system nie dostanie zadyszki.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)