Minecraft pomoże zmienić dzieci w programistów

Microsoft ogłosił nawiązanie współpracy z inicjatywą Code.org. W jej ramach przygotował samouczek, mający pomóc dzieciom w opanowaniu podstaw programowania. Co w całej sprawie najistotniejsze, wykorzystał w tym celu grę "Minecraft", szalenie popularną wśród najmłodszych odbiorców.

Minecraft pomoże zmienić dzieci w programistów
Źródło zdjęć: © Mojang

Code.org od trzech lat organizuje wydarzenia pod hasłem "Hour of Code" (Godzina Kodu). W ich ramach najmłodsi z całego świata zachęcani są do spędzenia przed komputerem godziny na czymś innym niż rozrywka. A konkretniej – na nauce programowania. Udostępniane na stronach Code.org samouczki zaznajamiają najmłodszych z jego podstawami w przystępnej formie. Są również dostępne w języku polskim.

- Celem jednej godziny jest przekonanie uczestników, że programowanie to coś, czym mogą się zajmować i co może im sprawiać większą frajdę, niż myślą. Tak naprawdę chodzi o zachęcenie ich do dalszego uczenia się. Przez popkulturowe stereotypy ludzie myślą, że informatyka to coś zarezerwowanego dla pewnej konkretnej grupy. Chcemy pokazać, że to nieprawda, zdemitologizować tę dziedzinę, zniszczyć barierę onieśmielenia i pokazać, że to świetna zabawa – stwierdził Hadi Partovi, współzałożyciel Code.org.

Poinformował również, że w ciągu dwóch pierwszych lat istnienia z dostępnych na stronach Code.org samouczków skorzystało ponad 100 milionów uczniów na całym świecie. Liczy na to, że najbliższa edycja, startująca 7 grudnia, okaże się równie wielkim, a nawet większym sukcesem. Jest to jak najbardziej prawdopodobne. Wszystko dzięki współpracy z Microsoftem.

Kiedy we wrześniu 2014 roku gigant z Redmond kupił firmę Mojang, odpowiedzialną za "Minecrafta", chodziło mu oczywiście wyłącznie o zysk. Chociaż za uzyskanie pełnych praw do firmy i jej twórczości zapłacił 2,5 miliarda dolarów, raczej mało kto miał wątpliwości, że inwestycja okaże się opłacalna. "Minecraft" to światowy fenomen, gra, która dzięki prostym zasadom, ale olbrzymim możliwościom, pochłania i fascynuje ludzi niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Jej fani wykorzystują ją jako narzędzie, pozwalające dać upust ich kreatywności, tworząc w jej obrębie niesamowite konstrukcje, urządzenia, a nawet całe miasta.

Obraz
© (fot. Code.org)

Jak jednak słusznie uznał Microsoft, tę niezwykłą grę można wykorzystać w jeszcze jeden sposób. W samouczkach Code.org od początku pojawiają się znane dzieciom marki i postacie. Ich umieszczenie ułatwia zainteresowanie dzieci i skłonienie ich do spróbowania swoich sił. I o ile jest to strategia bardzo skuteczna, to uczniowie również niemal od początku prosili o jedno – o "Minecrafta".

- Niektórzy z nich na kartkach [z podziękowaniami, które wysyłali do organizatora] napisali tylko jedno słowo: Minecraft. Nie trzeba więc mówić, że zainteresowanie czymś takim ze strony uczniów i ich rodziców jest niesamowicie wysokie. Kiedy tylko dowiedziałem się, że Microsoft przejął Mojanga, zacząłem z nimi rozmawiać. O to uczestnicy Code.org prosili najczęściej.

Rozmowy te zakończyły się sukcesem. Microsoft, który od początku istnienia Code.org jest jednym z głównych sponsorów inicjatywy, zgodził się na wsparcie jej również w ten sposób. Kiedy więc 7 grudnia rozpocznie się najnowsza edycja Godziny Kodowania, wśród dostępnych dla uczniów tematów poza m.in. "Gwiezdnymi wojnami" czy "Krainą lodu" znajdzie się również Minecraft. Organizatorzy są przekonani, że pomoże to przekonać kolejne rzesze dzieci o tym, że programowanie może być świetną zabawą.

W samouczku, z którym można się zapoznać już teraz na stronach Code.org, znalazło się 14 poziomów, bazujących na "Minecrafcie". Na pierwszy rzut oka bardzo przypominają one popularną grę, jednak ich ukończenie wymaga ustawiania w odpowiedniej kolejności bloczków, reprezentujących pojedyncze polecenia. W ten sposób dzieci poznać mogą podstawowe zasady działania stosowanych powszechnie języków programowania.

_ Dominik Gąska _

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)