Milionerzy: pytanie o węglan potasu warte było 75 tys. zł. Znacie odpowiedź?

Milionerzy: pytanie o węglan potasu warte było 75 tys. zł. Znacie odpowiedź?

Milionerzy: pytanie o węglan potasu warte było 75 tys. zł. Znacie odpowiedź?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Cezary Piwowarski/TVN
16.01.2020 07:15

Pytanie o to, w jaki sposób pozyskuje się węglan potasu sprawiło uczestnikowi wczorajszego odcinka "Milionerzy" niemałe problemy. Zobaczcie, czy panu Przemysławowi udało się wygrać 75 tys. złotych i jak brzmiała prawidłowa odpowiedź na to pytanie.

Wczorajszy odcinek programu "Milionerzy" przyniósł wiele emocji. Pan Przemysław do pytania za 75 tys. złotych dotarł mając jedno koło ratunkowe. Pytanie brzmiało:
Z czego pozyskiwano węglan potasu, kiedy zwano go potaszem?

  • A: z popiołu drzewnego
  • B: z ropy naftowej
  • C: z węgla kamiennego
  • D: z gazu ziemnego

Uczestnik od razu odrzucił odpowiedzi B i D, jednak nie chciał ryzykować i i sięgnął po ostatnie koło ratunkowe - "pół na pół". Dzięki temu zyskał pewność, by zaznaczyć odpowiedź A, co okazało się dobrą decyzją. Wy również możecie spróbować swoich sił w mobilnej grze "Milionerzy" - do pobrania tutaj

Potasz, czyli węglan potasu

Węglan potasu, nazywany również potaszem lub potażem pozyskiwany był z węgla drzewnego. Nazwa nawiązuje do sposobu pozyskiwania substancji w żelaznych naczyniach, w których osadzał się popiół.

Już od antycznych czasów był używany jako nawóz dla roślin. Co ciekawe, Polsca przez wiele lat była eksporterem węglanu potasu, a szczyt produkcji osiągnięto w XVII i XVIII wieku. Obecnie węglan potasu uzyskuje się przez działanie dwutlenku węgla na wodorotlenek potasu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)