Mikroplastiki niszczą gatunki żyjące w glebie

Mikroplastiki niszczą gatunki żyjące w glebie

Wysuszona gleba.
Wysuszona gleba.
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne
03.09.2020 07:37

Badania wykazały, że zanieczyszczenie mikroplastikami powoduje znaczne szkody w populacjach roztoczy, larw i innych maleńkich stworzeń, które utrzymują żyzność ziemi – donosi The Guardian. 

W analizie zauważono, że wyrzucane worki, kubki, nici i inne formy plastikowych odpadów są skoncentrowane nawet bardziej w ziemi niż w oceanach, co ma równie poważne konsekwencje dla liczebności gatunków żyjących w glebie. Roztocza, nicienie i inne tego typu organizmy odgrywają zasadniczą rolę w recyklingu węgla i azotu oraz rozkładaniu materii organicznej na formy, które mogą spożywać bakterie. 

Zabójczy plastik

W nowym opracowaniu, opublikowanym w Proceedings of the Royal Society, stwierdza się, że od 1950 roku ludzkość wyprodukowała 6 mld 300 milionów ton odpadów plastikowych, z czego 79 proc. znalazło się na składowiskach odpadów lub wyciekło do środowiska naturalnego. Autorzy przeprowadzili pierwsze w historii badania terenowe na temat tego, jak zanieczyszczenie to może wpłynąć na liczebność roztoczy, larw i mikroorganizmów, takich jak grzyby oraz bakterie.

Naukowcy w swoim badaniu zanieczyścili glebę 5, 10 i 15 gramami tworzywa sztucznego na metr kwadratowy. Po 287 dniach jeden z badaczy zebrał pięć próbek i policzył gatunki znajdujące się w glebie. Przy najwyższym poziomie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, stwierdzili oni znaczny spadek najczęściej występujących organizmów od 15 do 62 proc. w zależności od gatunku. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (191)