Trwa ładowanie...

MiG-41 będzie latał w kosmosie? Nowe doniesienia o futurystycznym myśliwcu Rosji

MiG-41 znany także jako PAK-DP to nowatorski projekt rosyjskiej armii, o którym dużo mówią rosyjskie media. W niektóre szczegóły podawane przez nie informacje trudno uwierzyć. Podobno nowy ciężki myśliwiec ma być zdolny do lotów na granicy kosmosu.
Share
MiG-41 będzie latał w kosmosie? Nowe doniesienia o futurystycznym myśliwcu Rosji
Źródło: MiG
d1y2kbm

Biuro Mikojana i Guriewicza (MiG) od 2013 roku pracuje nad projektem samolotu, który zdolny będzie do osiągnięcia prędkości Mach 5. To równowartość 1715 m/s lub 6174 km/h. Czyli prawie dwukrotność aktualnego rekordu (3529,6 km/h), który osiągneli Eldon W. Joersz i George T. Morgan Jr. za sterami amerykańskiej legendy Lockheed SR-71 Blackbird.

Myśliwiec ma opierać się na koncepcji MiG-31, maszyny, która ma przejść na emeryturę do 2028 roku. Niewykluczone też, że kiedyś zostanie przekształcony w myśliwiec bezzałogowy. Szef fabryki MiGów podczas targów obronnych w 2017 roku stwierdził, że będzie to zupełnie nowy samolot "w którym zostaną zastosowane zupełnie nowe technologie, umożliwiające operacyjność w rejonie arktycznym". Dodał też, że myśliwiec będzie strzegł "całej granicy Rosji, a potem zostanie przekazany do projektu samolotu bezzałogowego".

MiG-41 będzie zdolny do lotów w kosmosie? Tak twierdzą Rosjanie

Według ostatnich informacji podawanych przez rosyjskie medium Izwiestia, częściowo kontrolowane przez państwo, MiG-41 ma posłużyć między innymi do przechwytywania pocisków hipersonicznych. Do tego ma posłużyć system wielofunkcyjnych pocisków przechwytujących dalekiego zasięgu (MPKR DP). Pułap operacyjny tej maszyny ma sięgać mezosfery, czyli aż 50 kilometrów nad ziemią.

d1y2kbm

Szef rosyjskiej korporacji lotniczej, Ilya Tarasenko, powiedział niegdyś, że MiG-41 będzie wyposażony w "laser przeciwrakietowy", a także będzie operować na bardzo dużych wysokościach, bliskich do przestrzeni kosmicznej. "PAK DP, czyli MiG-41, będzie miał zdolność operowania w kosmosie, nową broń, nowe prędkości, nowy zasięg operacyjny"- powiedział Tarasenko kanałowi telewizyjnemu Zvezda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1y2kbm

Podziel się opinią

Share
d1y2kbm
d1y2kbm
Więcej tematów