Microsoft zapoluje na pirackie Visty?

Microsoft zapoluje na pirackie Visty?

Microsoft zapoluje na pirackie Visty?
Źródło zdjęć: © Microsoft
22.02.2008 11:00, aktualizacja: 22.02.2008 16:18

W przyszłym tygodniu Microsoft zamierza udostępnić nowe uaktualnienie dla systemu Windows Vista. Jego zadaniem będzie określenie, czy dana kopia OS-u jest legalna ( poprzez sprawdzenie, czy zastosowano w nim jedną z dwóch popularnych metod "zalegalizowania" systemu ). Zidentyfikowane w ten sposób pirackie Visty mają zostać zablokowane po zainstalowaniu w nich SP1.

Uaktualnienie, o którym mowa powyżej, będzie dystrybuowane za pośrednictwem mechanizmu Windows Update - przedstawiciele Microsoftu zapowiadają, że zostanie ono automatycznie zainstalowane na większości komputerów z Vistą. Ma ono wykrywać dwie najpowszechniejsze metody obchodzenia zabezpieczeń i aktywacji Windows XP - Grace Timer ( sposób na wydłużenie czasu, przez który system może pracować bez aktywacji do... 2099 r. ) oraz OEM BIOS ( dzięki któremu możliwe jest zmodyfikowanie BIOS-u tak, by wydawało się, że system został już aktywowany przez producenta komputera ).

Microsoft przypomina, że metody te przestaną działać w systemie, w którym zainstalowany zostanie pierwszy Service Pack dla Windows Vista ( ma on zostać udostępniony w marcu ). Zadaniem planowanego na przyszły tydzień uaktualnienia jest sprawdzenie, czy w danym systemie wykorzystano Grace Timer lub OEM BIOS i poinformowanie użytkownika o tym, że korzysta z nielegalnej kopii systemu, która przestanie działać po zainstalowaniu SP1 ( to jedyna funkcja poprawki - nie będzie ona w żaden sposób blokowała systemu ).

_ "Udostępniamy to uaktualnienie po to, by klienci mogli sprawdzić, czy w ich systemie zastosowano nielegalną metodę aktywowania systemu. Wraz z nim zaoferujemy im poradnik, ułatwiający zalegalizowanie takiej kopii Visty" _ - tłumaczy rzecznik Microsoftu.

Przedstawiciel firmy poinformował również, co stanie się z pirackimi kopiami Visty po zainstalowaniu w nich SP1 - pozostaną one w pełni funkcjonalne, ale pojawi się informacja o konieczności aktywowania systemu w ciągu 30 dni ( jeśli użytkownik tego nie zrobi, funkcjonalność systemu zacznie być ograniczana ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)